Tuzlu (NaCl) koşullarda kalsiyum ve prolinin makarnalık buğday (Triticum durum Desf.) genotiplerinde haploid bitki üretimi üzerine etkileri
The effects of calcium and proline under salt (NaCl) conditions on haploid plant production in durum wheat (Triticum durum Desf.) genotypes
- Tez No: 295215
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM SAVAŞKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada 4 makarnalık buğday çeşidinin (Triticum durum Desf. cvs. `Kunduru 1149', `Kızıltan 91', `Mirzabey 2000', `Ç 1252') anter kültürüne cevabı ve kallus üretim kapasiteleri araştırılmıştır. Donör buğday bitkileri 16 saat/gündüz 8 saat/gece fotoperiyod düzeninde, 12 kilolüks ışık yoğunluğu, 18-20 C° sıcaklık ve %51-54 nem oranı koşulları altında bitki büyüme kabininde yetiştirilmiş ve +4°C sıcaklıkta 0 ve 7 gün soğuk ön işlem uygulamasına maruz bırakılmışlardır. Denemede, orta veya geç tek çekirdekli mikrosporları bulunduran anterler asetokarmin metodu ile belirlenmiş ve kallus oluşumu için fikol ile hazırlanan 190-2 ve C17 başlangıç kültür ortamlarına alınmıştır. Kültürlerin inkübasyonu bu ortamlarda 28ºC'de ışıksız ortamda yapılmıştır. Yaklaşık 2 mm büyüklüğe ulaşan kalluslar daha sonra çeşitli NaCl (0, 0.5, 1 ve 1.5 mM) konsantrasyonları ve bu NaCl konsantrasyonlarına ek olarak prolin (2 mg/l) ve Ca+2 (1 mM CaCO3) içeren rejenerasyon ortamlarına alınmıştır. Kalluslar 25 ºC sıcaklık ve 16/8 gündüz/gece fotoperiyodu düzeninde regenerant üretimi için bekletilmiştir.
Özet (Çeviri)
Anther culture response and callus production capasity of four durum wheat genotypes (Triticum durum Desf. cvs. `Kunduru 1149?, `Kızıltan 91?, `Mirzabey 2000?, `Ç 1252?) have been investigated in this study. Donor plants were grown in the plant growth chamber at 18-20°C with a 16/8-hour (day/night) photoperiod, 12 klux light intensity, 51-54% humidity and spikes were cold pretreated (4°C) for 0 and 7 days. Microspore stages were cytologically determined after squashing anthers in acetocarmine. Anthers containing microspores at the mid to late uninucleate stage were used for culture and aseptically inoculated in the 190-2 and C17 induction medium for callus production. Cultures were incubated at 28°C in the dark. When the size of the calli reached about 2 mm, they were transferred to the regeneration medium with various NaCl concentrations (0, 0.5, 1 ve 1.5 mM), NaCl+proline (2mg/l) and NaCl+Ca+2 (1 mM CaCO3). Calli were incubated at 25ºC temperature and 16/8 light/dark condition for regeneration and regeneration capasity of genotypes.