Seramik yapıştırma harcında kullanılan kimyasalların yapışma mukavemetine ve kayma özelliğine etkisi
The effect of chemıcals used in ceramıc mortar adhesıve on to strength and slip characteristics
  1. Tez No: 295214
  2. Yazar: ERKAN ÖZDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL UGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tezde yapılan çalışmanın amacı modifiye edilmemiş saf selüloz eteri plazma yöntemiyle modifiye ederek mukavemet ve kayma özelliğini iyileştirmek, endüstriyel anlamda reçete maliyetini düşürme çalışmalarına başlangıç yapmaktır.Sekiz farklı endüstriyel marka selüloz eterle hazırlanan reçetelere işlenebilirlik, kayma, kabuklaşma, düzeltilebilirlik ve çekme mukavemetleri testleri uygulanmıştır. Elde edilen verilerde Tylose 60004, Mec.2074, Met.327, Mecellose FMC26003, Headcell C7520, FMC 25002 ve Wekcelo MP75HM selüloz eterleriyle hazırlanan reçetelerde açık zaman tayini çekme mukavemeti istenen değerin altında bulunmuştur. Ayrıca FM-HP-50, Mecellose FMC26003 ve Wekcelo MP75HM selüloz eterlerinin kullanıldığı reçetelerde kayma değerleri 0,50 mm'nin üzerinde çıkmıştır. Elde edilen verilere göre belirlenen oranlarda kullanılan kimyasallarda belirgin farklılıklar elde edilememiştir.Plazma modifiye edilmiş selüloz eterle yapılan deneylerde ise su miktarı, işlenilebilirlik, kayma, kabuklaşma, düzeltilebilirlik değerleri standart uygun aralık değerlerinde olup, elde edilen viskozite değerleri referans değerine benzer çıkmıştır. Plazma modifiye edilmiş ve edilmemiş selüloz eter numunelerinin özellikleri FTIR, TGA, DSC ve element analiz sonuçları karşılaştırılmıştır. Modifiye edilmemiş (referans) ve modifiye edilmiş selüloz eterler ile hazırlanmış harçların SEM analizleri ile morfolojileri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis are improve the strength and slip characteristics of unmodified pure cellulose ether by using plasma modifying method, optimize the cost of formula industrially.The work done by modifying the method of plasma unmodified pure cellulose ether to improve the strength and sliding property, industrial sense, is to start working to reduce the cost of prescriptions.The shear, scaling, maintainability, and tensile strength tests were applied to prescriptions prepared using eight different cellulose ethers. Determination of open time tensile strength from obtained data for Tylose 60004, Mec.2074, Met.327, Mecellose FMC26003, Headcell C7520, FMC 25002 and Wekcelo MP75HM was founded under of the expected value. Additionally, the shear values for the FM - HP - 50, MP75HM Wekcelo and Mecellose FMC26003 cellulose ethers, were founded in below 0.50 mm. According to obtained data, pronounced results could not obtained using chemicals in determined proportions.The experiments using plasma modified cellulose indicated similar viscosity values with reference value however, the amount of water, workability, shear, scaling, maintainability values are in suitable range. The feature?s of plasma modified and unmodified cellulose ether samples compared with FTIR, TGA, DSC and elemental analysis. Plasma modified and unmodified cellulose ether (reference) compared morphologies with SEM analysis.