Sağlık kuruluşlarının tıbbi atıklar toplama, depolama ve bertaraf etme yöntemleri: Isparta örneği
Collection, storage and disposal methods of medical waste generated by health organizations, Isparta case study
- Tez No: 295235
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVZAT ÖZGÜ YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Yüksek lisans tez çalışmasında tıbbi atıkların oluştuğu kaynakta toplanması, taşınması ve nihai bertarafı ile ilgili tüm literatür bilgileri araştırılıp bir sistematik çerçevesinde sunulmuştur. Tez kapsamında Isparta il merkezinde bulunan sağlık kuruluşlarının tıbbi atıkların toplama-depolama-bertarafına ilişkin tutum ve davranışları belirlemek amacıyla 11 adet sağlık kuruluşu araştırma kapsamına alınmıştır. 11 adet sağlık kuruluşunda oluşan tıbbi atıkların tür ve miktarları belirlenmiştir. TAKY' de belirtilen hususların söz konusu sağlık kuruluşlarında uygulanması ile ilgili anket çalışması yapılmıştır. Anket soruları TAKY'de belirtilen tıbbi atık yönetim planının uygulanması ile ilgili olarak titiz bir şekilde hazırlanmış ve bu soruların cevapları sağlık kuruluşu yetkilileri ve tıbbi atık yönetim planlarına göre görevlendirilmiş personelden alınmıştır. Anket sonuçları SPPS 17 ve Microsoft Excel programı ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of researched healthcare institutions 100% is the answer rate of the survey questions. 91% of the healthcare institutions have a medical waste management, collection, temporary storage as a medical waste management plan. 91% of the institutions made an assignment about medical waste collecting and temporary storage. Isparta healthcare institutions are aware of Medical Waste Management Regulations and meet the requirements. In the final stage the medical waste which is produced by healthcare organizations are given to Isparta Municipal?s medical waste transportation vehicle. Medical waste transportation vehicle collects all the waste and dumps them to solid waste landfill facility. These medical wastes after sanitized and dumped to a storage area which matches Medical Waste Management Regulations