Bulut bilişim ve eğitim alanında örnek bir uygulama
Cloud computing and a sample application in the field of education
  1. Tez No: 295236
  2. Yazar: ONUR SEVLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ECİR UĞUR KÜÇÜKSİLLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bulut bilişim, kişisel bilgisayarlar üzerindeki işlem yükünü hafifleten; bilgiye istenilen zaman ve mekânda, talebe bağlı olarak erişime imkân sağlayan bir teknolojidir. Bulut bilişim, işlem olanaklarını genişleterek şahıslara, küçük ya da orta ölçekli şirketlere bir dizi güçlü servise internet üzerinden erişim imkanı sunar.Teknolojik altyapı olmaksızın bir eğitim ortamının oluşturulması mümkün değildir. Bu nedenle çoğu eğitim kurumu bir ya da birden fazla sunucudan oluşan veri merkezlerine sahiptir. Servis altyapısının zaman içerisindeki kullanımında tahmin edilebilir ya da ani artışlar meydana gelebilir. Bu durumda kurum içi esnek olmayan altyapılar yetersiz kalmaktadır. Tüm beklentileri karşılayacak düzeyde bir altyapının oluşturulması ise büyük bir maliyet ve genişleyen altyapının yönetiminde zorlukları beraberinde getirmektedir. Bulut bilişim düşük maliyeti ve dinamik ölçeklenebilirliği ile bu alanda son derece uygun bir çözümdür.Bu çalışmada, Windows Azure platformu üzerinde, bulut bilişim temelli bir eğitim portalı geliştirilmiştir. Bu portal sayesinde eğitim kurumlarının altyapı konusundaki kaygıları ortadan kaldırılarak, kurumun gerçek hedefi olan, daha kaliteli bir eğitime odaklanması sağlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Cloud computing is a technology which lightens process load on PCs and aims to provide on-demand access to information anywhere and anytime. The cloud computing is changing and enhancing the possibilities for computing by giving individuals and small and mid-sized businesses access to an array of powerful applications and services through the Internet.It is impossible to build an educational environment without technological support. Almost every educational institution has a data center which contains one or more servers. In an educational environment the amount of the service usage over time is not regular. It can be increases, sometimes predictable and sometimes suddenly. At these times on-premises and non-flexible infrastructures are inefficient. Building a scalable infrastructure which can satisfy all expectations almost all time requires a lot of cost and to manage a growing system is going to be difficult. Cloud computing is very suitable for these purposes with its dynamic scalability and low cost.In this study, a cloud computing based education portal is developed on Windows Azure Platform. With this portal, education institutions will not be worry about the infrastructure, they will be able to focus on their main purpose; high quality education.