Betonarme güçlendirme perdelerinin doğrusal olmayan davranışının sonlu elemanlar yöntemi ile incelenmesi
Nonlinear finite element analysis of reinforced concrete strengthening shear walls
  1. Tez No: 295237
  2. Yazar: MUSTAFA SİVRİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KUYUCULAR, YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1163
Özet
Sonradan yapıya eklenen dolgu duvarları (güçlendirme perdeleri), betonarme yapının deprem dayanımını önemli oranda (ve pratik ? hesaplı bir şekilde) artırmaktadır. Nitekim mevcut zayıf bir yapının deprem dayanımını artırmanın, günümüzdeki en etkin ve yaygın yöntemi de, yine perdelemedir. Bu yüzden, en yeni deneysel ve teorik araştırmanın pek çoğu, bu perdeleme konusuna odaklanmıştır.Bu çalışmada, kısmi betonarme perde ilavesiyle güçlendirilmiş (ve laboratuarda denenmiş) betonarme çerçevelerin, yatay yükleme altındaki doğrusal olmayan davranışı, sonlu eleman metodunu kullanan ANSYS programı ile incelenmiştir. Bunun için, önce ANSYS programı ile betonarme elemanların nasıl modelleneceği ve malzeme davranışına ait kabuller, kısaca özetlenmiştir. Daha sonra, laboratuarda tersinir statik yükler ile denenmiş perdesiz ve kısmi betonarme perde ile güçlendirilmiş (toplam 8 adet) model için ANSYS programıyla doğrusal olmayan analiz yapılmıştır (ve çıktılar ilgili deneysel bulgular ile karşılaştırılmıştır). Ayrıca, iki katlı ve iki açıklıklı zayıf bir çerçevenin (hem perdesiz ve hem de perde duvar ile güçlendirilmiş halinin) doğrusal elastik olmayan analizleri, hem ANSYS ve hem de STA4-CAD ile yapılmıştır. Bulunan bu dört adet çıktı da, birbiri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Later added infill walls of the structure (reinforcement shear walls) increases the earthquake resistance of reinforced concrete structure significantly (and practical ? low cost). Indeed, at present the most effective and common method to increase the existing poor earthquake resistance of a structure is to infill reinforcement shear walls. Therefore, many of the latest experimental and theoretical researchs focused on the shear walls.In this study, non-linear behaviors under lateral loading of reinforced concrete frames, which reinforced with the addition of partially reinforced concrete shear walls (also lab tested) were analyzed by ANSYS program which uses finite elements method. To do so, how to modeling concrete members with the ANSYS program and material behavior assumptions are summarized briefly. Later on, the laboratory tested the reinforced concrete bare frame and partial infill walls (total 8 pieces) with reversible static loads are modeled and analyzed by ANSYS nonlinear program (and the outputs are compared with the experimental results). Also, a weak two - storey and two - spans of the frame (bare frame and streghtened with infill walls structure) inelastic analysis made with ANSYS and STA4-CAD programs. These obtained four results compared with each other.