Angeleno erik çeşidinin normal modifiye ve kontrollü atmosfer koşullarında depolanması
The storage of angeleno plum variety at normal modified and controlled atmosphere conditions
- Tez No: 295238
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA KOYUNCU, PROF. DR. MEHMET ALİ KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışması 2009-2010 yılları arasında yürütülmüştür. Isparta'da (Çünür Mevkii) yetiştirilen Angeleno erik çeşidinin muhafaza süresi ve meyve kalitesi üzerine normal atmosfer (NA), modifiye atmosfer paketleme (MAP) ve kontrollü atmosfer (KA) gibi depolama sistemleri ile 1-MCP'nin etkileri kombineli olarak incelenmiştir. Bu amaçla erik meyveleri 0º C sıcaklıkta ve % 90 ± 5 oransal nem koşullarında 120 gün süre ile muhafaza edilmiştir. KA'de gaz bileşimi % 1 O2 ve % 3 CO2 olarak ayarlanmıştır. Meyvelere 0.625 ppm konsantrasyonunda 20º C sıcaklıkta 12 saat süre ile 1-MCP uygulaması yapılmıştır. Raf ömrü çalışmaları için de her analiz döneminde soğuk odadan çıkarılan meyve örnekleri 2 gün süreyle 20º C sıcaklık ve % 60 ± 5 oransal nemde muhafaza edilmiştir. Depolama boyunca eriklerde meyve sertliği, ağırlık kaybı, solunum hızı, etilen üretimi, suda çözünür kuru madde miktarı (SÇKM), titre edilebilir asitlik (TEA) miktarı, pH değeri, MAP içi gaz bileşimi, meyve kabuk rengi, iç kararması ve duyusal değerlendirmeler yapılmıştır. Raf ömrü çalışmaları sonunda da aynı analizler yinelenmiştir.Çalışma sonucunda Angeleno erik çeşidinin NA'de 60, MAP'de 75 ve KA'de 90 gün süre ile kaliteli bir şekilde muhafaza edilebileceği bulunmuştur. 1-MCP uygulaması bütün muhafaza koşullarında meyve sertliği, ağırlık kaybı, etilen üretimi, solunum hızı ve renk değişimi üzerine olumlu etki ederek bu süreleri 10-15 gün kadar uzatılabilmiştir. Sonuç olarak, Angeleno erik çeşidi için en uygun muhafaza koşulunun KA olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted between 2009-2010 years. The effects of combinations of different storage conditions such as normal (air) atmosphere (NA), modified atmosphere packaging (MAP), controlled atmosphere (CA) with 1-MCP application on the storage life and fruit quality of Angeleno plum variety grown in Isparta (Çünür region) was investigated. Plums were stored at 0º C and % 90 ±5 relative humidity for 120 days. Atmospheric composition of CA was adjusted as 1% O2 and 3% CO2. 1-MCP application at a concentration of 0.625 ppm was applied to fruits at 20º C for 12 hours. Fruits were stored for 2 days at 20º C and 60% ±5 relative humidity conditions after the cold storage to determine the shelf life. Fruit firmness, weight loss, respiration rate, ethylene production, soluble solid contents, titratable acidity, pH, atmospheric composition of MAP, fruit skin colour, internal browning and sensory evaluation were measured during cold storage. The same analyses, except atmospheric composition of MAP, were evaluated during shelf life analysis.As a result, Angeleno plum varietiey could be stored at acceptable quality for 60 days in NA, 75 days in MAP and 90 days in CA. Positive effects of 1-MCP application on the fruit firmness, weight loss, ethylene production, respiration rate and fruit skin colour was found in all storage conditions, and application of 1-MCP also extended these periods for 10-15 days. Consequently, it was found that, CA was the best storage condition for Angeleno plum.