Oksim grubu içeren Schiff bazlarının ve bunların bazı komplekslerinin sentezi karakterizasyonu ve sıvı-sıvı ekstraksiyon özelliklerinin incelenmesi
Schiff bases including oxime group and synthesicial characterazition of theirs some of the complexes and investigation of liquid-liquid extraction features
  1. Tez No: 295241
  2. Yazar: EKREM ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT DEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışmasında ilk olarak 4-(kloroasetil)bifenil, Friedel-Crafts açilleme reaksiyonuna göre alüminyum klorür katalizörü eşliğinde, bifenil ve kloroasetil klorür kullanılarak sentezlenmiştir. Kuru HCl gazı varlığında 4-(kloroasetil)bifenil ile izo-pentilnitritin reaksiyonuyla 1-(4-fenilfenil)-2-kloro-2-hidroksiimino-1-etanon (kloroketoksim) elde edilmiştir. Elde edilen bu bileşiğe p-kloranilin ve p-toluidin ayrı ayrı eklenerek 1-(4-fenilfenil)-2-(alkilamino)-2-hidroksiimino-1-etanon türevleri sentezlenmiştir. 1-(4-fenilfenil)-2-(alkilamino)-2-hidroksiimino-1-etanon türevlerinin benzidin ve 1,5 diaminonaftalin ile reaksiyonundan 4 yeni ligand elde edilmiştir.Elde edilen bu ligandlara, uygun çözücüde çözülmüş metal tuzları eklenerek homodinükleer Co(II), Ni(II), Cu(II) kompleksleri sentezlenmiş ve sentezlenen tüm ligand ve komplekslerin yapıları elementel analiz, manyetik duyarlılık, molar iletkenlik, 1H- ve 13C-NMR, FT-IR, ICP-OES, ve TG-DTG çalışmalarıyla aydınlatılmıştır. Ayrıca elde edilen 4 yeni ligandın bazı geçiş metallerine karşı sıvı- sıvı ekstraksiyon özellikleri incelenmiş ve Cu(II) metaline karşı yüksek ekstraksiyon özelliği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, firstly, 4-(chloroacetyl)binefil has been synthesized according to Friedel-Crafts Acylation Reaction accompanied by catalyzer of aluminum chloride by using biphenyl and chloroacetyl. In the presence of dry HCl gas, 1-(4-phenylphenyl)-2-chloro-2-hydroxyimino-1-etanon (chloroketoxime) has been acquired with isopentyl nitrite reaction. Derivatives of 1-(4-phenylphenyl)-2-(alkylamino)-2-hydroxy-1-etanone have been synthesized by adding p-chloroaniline and p-toluidine to these compounds which are obtained. 4 new ligand have been obtained from reaction of derivatives of 1-(4-phenylphenyl)-2-(alkylamino)-2- hydroxyimino -1-etanone with benzidine and 1,5 diaminonaphthalene.Homodinuclear metal complexes(Co(II), Ni(II), Cu(II)) were synthesized by adding metal salts loosening in suitable solvent to these ligands obtained and all ligand synthesized and structures of complexes have been illuminated through the study of elemental analyze, magnetic susceptibility, molar conductivity, 1H- and 13C-NMR, FT-IR, ICP-OES, and TG-DTG. Furthermore, liquid-liquid extraction characteristics of 4 new ligand acquired against some of the transition metals were investigated and high extraction feature has been found towards Cu(II).