Edremit Körfezi'nin su kütlesi hareketlerinin belirlenmesi
Determination of the mass motion of water in Edremit Bay
  1. Tez No: 295289
  2. Yazar: ONUR BORA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL İRTEM, PROF. DR. SEDAT KABDAŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kıyı Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada Edremit Körfezi'nin su kütlesi hareketleri iki boyutlu olarak modellenmiştir. Bu modelleme safhasında Vatnaskil Engineering tarafından geliştirilen AQUASEA adlı paket programdan yararlanılmıştır.Edremit Körfezi'nin su kütlesi hareketlerinin belirlenmesi amacıyla bölgede üç farklı senaryo gerçekleştirilmiştir. İlk senaryoda Edremit Körfezi'ne batı sınır hattı boyunca genliği 20cm olan gel-git dalgası bölgeye verilerek bölgedeki su kütlesinin söz konusu gel-git dalgasına karşı oluşturacağı hareketi belirlenmiştir.İkinci senaryoda DSİ XXV. Bölge Müdürlüğü'nde alınan 1971-1996 yılları arası Taşkın Envanteri ve 1996 yılından sonra kaydedilmiş gerekli taşkın verilerinden yaralanılarak, bölgede bulunan dere ve çaylardan en yüksek taşkın debileri ve gel-git dalgası aynı anda bölgeye verilerek en gayri müsait durum için bölgenin su kütlesi hareketi izlenmiştir.Son senaryoda ise kuzey yön sıfır ve saat yönü pozitif kabul edilecek biçimde 62 dereceden bölgeye, 10 m/s, 20 m/s ve 30 m/s hızlarında rüzgar kuvveti yollanmış, bölgede bulunan su kütlesinin bu üç rüzgar kuvvetine karşı oluşturacağı hareketler irdelenmiştir.Nümerik modelde yer alan iki noktadaki hız değerleri ve yönleri İrtem ve diğ. (2011) ve İrtem ve diğ. (2002)'de yer alan aynı iki nokta için hız ve yön ölçümleri ile karşılaştırılarak model kontrolü gerçekleştirilmiştir.Sonuç olarak Edremit Körfezi'ndeki su kütlesi hareketlerini ifade edebilecek sekiz noktadaki hız değerleri ve su seviye değişimleri 3 farklı senaryo için irdelenmiş ve bir tablo olarak sunulmuştur. Türkiye'de bulunan körfezlerde su kütlesi hareketlerinin belirlenmesi üzerine yapılan birçok çalışma olmasına rağmen Edremit Körfezi'nde su kütlesi hareketlerinin belirlenmesi üzere bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu özelliğinden dolayı gerçekleştirilen çalışma ayrı bir önem arz etmektedir. Ayrıca bu çalışma ileride yapılabilmesi muhtemel deniz deşarjı hesapları, su kalitesi belirleme çalışmaları, katı madde hareketlerinin belirlenmesi gibi su kütlesi hareketlerinin çok iyi irdelenmesi gereken çalışmalar için bir ön basamak oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
In this M.Sc. Thesis Study, the mass motion of water of Edremit Bay is modeled in two-dimensions. AQUASEA model, developed by Vatnaskil Engineering is used for modeling.In order to determine the mass motion of water of Edremit Bay, three different scenarios are modeled. In the first scenario, a tidal wave with 20cm amplitude is defined at the western boundary of the Edremit Bay modeling domain and the response of water mass to the tidal wave was evaluated.In the second scenario, in addition to the tidal wave, the flood flow values of the rivers and streams, which spill into the Edremit Bay. These flood flow values were obtained by the flood inventory document between 1971 and 1976, prepared by State Hydraulic Works, 25th Regional Directorate, and flood data recorded by State Hydraulic Works from 1996 to date. With this scenario, the mass motion of water under worst-case situation, was evaluated.The last scenario introduces wind forcing into the model and evaluates the mass motion of water under this wind forcing. In this phase of the study, 10 m/s, 20 m/s and 30 m/s wind speeds, from the 62 degree direction (0 being North) is introduced into the model.Velocity and direction for the two points which obtained from numerical model compare with Irtem and others (2002), Irtem and others (2011) which includes velocity and direction for the same two points. Thus, the numerical model has been checked.Water level changes and flow velocities in 8 different locations are evaluated for each of the different scenarios modeled and the results are presented in tabular form.Numerous studies can be found on mass motion of water of different bays in Turkey, however, no such study has been found for Edremit Bay, which emphasizes the importance of this study. Additionally the results of this thesis may provide information for projects or studies like wastewater discharges or sediment transport, which would require accurate interpretation of water motions.