Sedimentological and geochemical dynamics of eastern edremit bay during holocene
Holosen döneminde edremit körfezinin doğusundaki sedimantolojik ve jeokimyasal dinamikler
  1. Tez No: 916465
  2. Yazar: PİR ÇAĞATAY KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YÜCEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ DEVRİM TEZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Edremit Körfezi'nin, Geç Pleistosen-Holosen dönemleri arasındaki sedimantasyon, tektonik ve iklim koşulları arasındaki bağlantıları detaylandırmak için arazi ve laboratuvar çalışmaları yapılmıştır. Bu amaçla Edremit Körfezinden 2019 yılında MTA Selen R/V ile toplanan 60 adet denizel karot örneği, ITRAX-XRF, manyetik hassasiyet (MS), radyokarbon (C14) tarihlendirme, δ¹⁸O kütle spektrometresi, total organik karbon ve tane boyu analizlerine tabii tutulmuştur. Bu analizlerin sonucunda bölgenin paleoiklim ve paleoşinografik bulguları ortaya konulmuştur. Analiz sonuçlarında elde edilen bulgular Bølling–Allerød (14,690 yıl) ile Holosen Sıcak Dönemi (8,000 yıl) yılları arasındaki global ölçekteki MWP (katastrofik su baskınları) ile uyumludur. Ayrıca elde edilen bulgular Sofular Mağarası ve Kuzey Ege Denizi'nden alınan karotların lokal ölçekteki iklimsel sonuçları ile de uygunluk göstermektedir. Havzadaki karasal malzeme varlığını gösteren elementler (Fe, Ti, K vb.) ile manyetik hassasiyet verileri, tane boyundaki değişim ile de yakından ilişkili olduğu gözlenmiştir. Fe/Mn oranı sayesinde dip suyu oksijen seviyesi değişimleri hakkında yorumlamalarda bulunulmuştur. Tane boyundaki değişiklikler, deniz altı morfolojisi (plaeokanal, fay vb.) ve deniz seviyesi değişimleri yakından ilişkili olup havzanın sedimantasyon dinamiklerinin nasıl gelişim gösterdiği konusunda yorumlamalar ortaya konulmuştur. Tüm bu veriler ışığında bir model oluşturularak Edremit Körfezi havzasının tektonik-iklimsel- sedimantasyonu açıklamaya çalışan bir jeolojik model sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Comprehensive field and laboratory investigations were carried out to explain the relationships between sedimentation, tectonic activity, and climatic conditions in the Edremit Bay (Gulf of Edremit) during the Late Pleistocene to Holocene periods. For this purpose, a total of 60 marine core samples collected from the Edremit Bay (Gulf of Edremit) in 2019 using the MTA R/V Selen. The cores were subjected to analyses including ITRAX-XRF, magnetic susceptibility (MS), radiocarbon dating, grain size, δ¹⁸O mass spectrometry, and total organic carbon analysis. These analyses have yielded significant insights into the region's paleoenvironmental and paleoceanographic history. The findings from the analyses align with global-scale Meltwater Pulses (MWPs), occurring between the Bølling–Allerød period (approximately 14,690 years ago) and the Holocene Warm Period (around 8,000 years ago). Additionally, the findings align with local-scale climatic results obtained from the Sofular Cave and cores from the northern Aegean Sea. It has been observed that the presence of terrestrial sedimentation in the basin, indicated by elements such as Fe, Ti, and K, is closely related to variations in magnetic susceptibility data and grain size changes. The Fe/Mn ratio has been used to make interpretations regarding changes in bottom water oxygen levels. Variations in grain size were strongly linked to submarine morphology features (e.g., paleo-channels, faults) and sea-level fluctuations, offering valuable insights into the evolution of sedimentation dynamics within the basin. Based on these findings, a geological model was developed to explain the interplay of tectonic, climatic, and sedimentary processes that have shaped the Edremit Bay basin over time.