Beton yollardaki farklı yüzey tiplerinin gürültü düzeyi üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examination of effect of different cement concrete road surface types on noise level
- Tez No: 295293
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Tekerlek lastiği ile kaplama arasında meydana gelen gürültü, karayolu trafik gürültüsünün önemli bir bileşeni olup, yol yüzey özelliklerine doğrudan bağlıdır. Beton yollarda da farklı pürüzlendirme teknikleri ve farklı yapım teknikleriyle oluşturulan beton yol yüzeylerinin özellikleri, birbirinden farklı olmaktadır. Beton yol yüzeylerindeki bu farklılıklar, tekerlek lastiği ile kaplama arasında meydana gelen gürültünün seviyesinde de farklılıklar oluşturmaktadır. Bu çalışmada, farklı pürüzlendirme teknikleri ve farklı yapım teknikleri ile oluşturulan beton yol yüzeylerinin gürültü düzeyi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Taze beton yol yüzeyine uygulanan pürüzlendirme yöntemleri içerisinde sürükleme yöntemleri gürültü düzeyinin daha düşük olmasını sağlarken, sertleşmiş beton yol yüzeyine uygulanan yöntemler içerisinde aşındırma yöntemi, gürültü açısından daha elverişli yüzeyler oluşturmaktadır. Farklı yapım tekniği ile oluşturulan yüzeylerde ise, geçirimli beton yol yüzeyleri, soyulmuş agregalı beton yol yüzeylerine göre daha sessiz olmaktadır. Bütün yöntemler karşılaştırıldığında, geçirimli beton yol yüzeyleri akustik emme kapasitelerinden dolayı en sessiz yüzeyler olmaktadır. Maliyet, kayma direnci ve gürültü ölçütleri birlikte değerlendirildiğinde, soyulmuş agregalı beton yol yüzeyleri en elverişli yüzeyler olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Tire-pavement noise is an important component of highway traffic noise that directly depends on road surface characteristics. Characteristics of cement concrete road surfaces are different from each other which constituted with different texturing methods and construction techniques. These differences on cement concrete road surfaces also occur differences on noise level which is generated between tire and pavement. In this study, effect of different cement concrete road surfaces that constituted with different texturing methods and construction techniques on noise level is examined. While the dragging methods provide lower noise level within texturing methods applied to fresh concrete road surface, diamond grinding method generates more favorable surfaces in terms of noise within methods that applied to hardened concrete road surface. On the surfaces which are generated by different construction techniques, pervious concrete road surfaces are quieter than exposed aggregate concrete road surfaces. When all methods are compared, pervious concrete road surfaces are the quietest surfaces due to acoustic absorption capability. When cost, skid resistance and noise criteria evaluated together, exposed aggregate concrete road surfaces are the most favorable surfaces.