Mimarlık eğitiminde eleştirel düşünme becerisinin rolü: Birinci yıl tasarım eğitimi
The role of critical thinking skills in architectural education: First year design education
- Tez No: 295309
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA AYDINLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Mimarlık, Education and Training, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Mimarlığın eğitim alanı, uzun süredir sorgulanmakta, nasıl olması gerektiğine dair değerlendirmeler yapılmaktadır. Yapılan tez çalışmasında ise amaç mimarlık eğitiminin sorunlarına farklı bir bakış açısı ile yaklaşmak, farkındalık kazandırmak, şimdiye kadar birbiri ile ilişkisi düşünülmeyen kavramları ilişkili kılmaktır. Sözü edilen ilişkilendirmenin bütüncül bir yaklaşım doğrultusunda kurulması hedeflenmektedir. Bu bütünsellikte ortam?süreç, zaman?mekan, geçmiş?bugün?gelecek ilişkilerinin kurulması hedeflenmektedir. İlişkilerin kurulması ile her şeyin hızlı bir şekilde gerçekleşmekte olduğu dijital bir ortamda bulunulduğunun ve bu ortamın günün koşullarında çoğul bir değerlendirme ortamına sahip olması gerektiğinin farkına varılmaktadır. Çoğul bir değerlendirme ortamı eleştirel düşünme becerisi ile sağlanabilecek; sürekli sorular sorarak; bu sorular ve yanıtları arasında Gestalt geçişlerinde olduğu gibi döngüsel bir geçiş süreci yaratarak; dönemler, düşünceler arası empati kurarak da desteklenebilecektir.Tüm bu kavramlar ekseninde gezinen tez çalışmasında bu bağlamda Türkiye'deki mimarlık eğitim kurumlarından uzman görüşleri alınmış, yurtdışı ve yurtiçi kaynaklı mimarlık eğitim kurumlarının programları incelenmiştir. Bunun sonucunda da Bauhaus'tan beri ?Temel Tasarım? olarak adlandırılan dersin içeriğinin günün koşullarında, sözü edilen kazanımları sağlayamayacağı, bu noktada da dersin kapsamının yeniden düşünülmesi, tartışılması gerektiği düşüncesine varılmıştır. Dolayısıyla da mimarlık eğitim sorunsalına bir yaklaşım geliştirilmesi hedeflenen tez çalışmasında sorun özellikle birinci yıl tasarım eğitiminde çözülmeye çalışılmıştır.Sonuçta uzun yıllardır süregelen tartışmalardan biri olan birinci yıl tasarım eğitimi ve kapsamı yeniden düşünülmüş olacak ve sadece mimarlık eğitimi için değil yaşam boyu olabilecek bir bakış açısı için de bir yaklaşım önerilmiş olacaktır. Tezin, içinde bulunulan gündelik yaşam koşulları içerisinde sorgulamanın, eleştirel düşünmenin, yaratıcı düşünmenin, farkındalık kazanmanın önemini vurgulayacak bir çalışma olması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The field of architectural education has been questioned and evaluations about it have been done for a long time. The aim of this thesis is to approach the problems of architectural education with a different perspective, to be achieved awareness, to consider the relationship between the concepts which are not associated with each other so far. It?s aimed that, aforementioned relation can be established in line with a holistic approach. In this holism, it?s aimed that to establish relations between environment-process, time-space, past-present-future. With the establishment of relations, it?s realized that, everything is happening so fast in a digital environment and this environment is required which has got multiple evaluations on the conditions of day. An environment which has got multiple evaluations can be provided with the skills of critical thinking; can be supported with asking questions constantly; creating a cycle snap process with these questions like in Gestalt snaps; empathizing in between ideas, environments.Thesis which is wandering all of these concepts, on this context, the views of trainers from the architectural educational institutions in Turkey is taken and academic programs of abroad educational institutions is examined. As a result of them, it is thought that it?s necessary to discuss the contents of the course which is mentioned as ?Basic Design? since Bauhaus, can not be achieved the so-called conditions of the day. At that point it is necessary to debate and re-thinking the scope of this course. Therefore, in the thesis it is aimed that to develop an approach to problematic of architectural education, especially on first year design education.In this way, all the discussions about first year design education which is ongoing for many years will be re-thought and a perspective may be proposed which is not just for an architectural education, also for a life-long approach. The aim of this thesis is to emphasize the importance of inquiry in the conditions of everyday life, critical thinking, creative thinking and to achieve awareness.