Lineer olmayan sistemlere kuadratik optimal kontrol yöntemleri ile model öngörülü kontrol uygulanması ve karşılaştırılması
Application and comparison of quadratic optimal control methods and model predictive controller to nonlinear systems
- Tez No: 295331
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistem Dinamiği ve Kontrol Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Optimizasyon konusu yıllardır mühendisler, bilimadamları, yöneticiler ve birçok kişi tarafından çok ilgi görür. Üretim maliyeti, kalite sağlanması, rekabet ve en önemli olarakta iş dünyasındaki başarı bunun sebepleridir. Optimizasyon konusunu görmezden gelmek günümüzde tercih edilebilecek seçenek değildir.Günümüzde optimizasyon problemlerinden biri olan kontrol sistemi tasarımı da önemli yer teşkil etmektedir. Sistemler hemen hemen lineer olmayan davranış gösterir. Lineer sistem teorisine dayanan kontrolcülerin tasarımı her zaman lineer olmayan durumlara göre daha kolay ve basit olmuştur. Pratikte ise tasarlanan kontrolcü, gerçek lineer olmayan davranış gösteren gerçek fiziksel sisteme uygulanır.Bu çalışmada kısıtlı, kısıtsız, lineer ve lineer olmayan durumlara ait optimizasyon problemleri tanıtılacak, bu problemlere yönelik çözüm metodları ve algoritmaları gösterilecektir. Optimal kontrolcü tasarımı lineer veya lineer olmayan programlama kapsamında ele alınıp, programlama algoritmaları ile lineer sistem teorisine göre tasarlanan model öngörülü kontrol, lineer olmayan sistemlere uygulanıp performansları karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The subject of optimizastion has been receiving attentions from engineers, scientists, managers, and most everybody else. This is driven by competition, quality assurance, cost of production, and most importantly, the sucess of business enterpriese. Ingoring the practice of optimization is not an option during current times.In nowadays, one of the most important optimization problems is constructing the controller. Physical systems almost behave with nonlinearity. The controllers designed based on lineer system theory has been easier than the nonlinear one. In practice, the designed controllers are used on the real systems which behave with nonlinearity.In this project, building the optimizastion problems with different kinds such as constrained, unconstrained, linear and nonlinear, reviewing the solving methods to these kind of optimizastion problems are considered. Designing an optimal controller with the perspective of linear or nonlinear programming solving algorithms and based on the linear system theory the model predictive controller are analyzed and compared of their performance.