Tek silindirli dizel jeneratörün titreşimlerinin optimum yalıtımı
Optimal vibration isolation of single cylinder diesel generator
  1. Tez No: 295374
  2. Yazar: MURAT HÜNDÜREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistem Dinamiği ve Kontrol Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Motor titreşim yalıtıcılarının tasarım ve optimizasyonu çok sayıda etkileşim içeren karmaşık bir süreçtir. Bu çalışmada konuyla ilgili geniş bir kaynak taraması ve kaynak taramasından elde edilen bilgilerin ışığında motor ve araç sistemlerinin genel bir formülasyonu yapılmış ve bu formülasyon Matlab'da hazırlanan yazılımın başlangıcını oluşturmuştur. Ticari olarak da halen kullanılmakta olan VIP programında bulunan veriler ve sonuçlar kullanılarak formülasyon doğrulanmıştır. Bu yazılım, çeşitli optimizasyon kriterlerine göre, sistem için en uygun titreşim yalıtıcısı tasarım parametrelerini de belirlemektedir. Yazılım motor titreşim yalıtıcılarının tasarım ve optimizasyonu için, değişik kriterler ve bakış açılarında, uygulamaların vereceği sonuçların önceden görülmesi ve her durumdaki optimum seçeneklerin bulunmasında yararlı bir araç olacaktır.
Özet (Çeviri)
Designing and optimization of engine support mounts is a complex process which includes extended number of interactions. In this study, a large literature research has been made about the subject and a formulation has been developed in the light of these information for getting a general formulation of engine and vehicle systems. The mathematical equations of the system have been derived. The obtained equations, in the form of differential equations, have been solved using Matlab. And derieved equations have been verified using experimental data results have ben comfirmed using VIP which is commercial software. According to some optimization criteria, this software can identify the optimum parameters for mount design. To design and optimize the engine mounts, this software helped to find optimum variations in every case and to anticipate the application results within different viewpoints and criteria.