Geosentetiklerin karayolu yapılarında kullanımı: Türkiye örnekleri
Use of geosynthetics on highway structures: Examples in Turkey
- Tez No: 295465
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRİYE İYİNAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Geosentetik malzemeler son yıllarda, bütün dünyada mühendislik uygulamalarında hem faydalı hem de alternatif çözümler sağladıklarından hızla yaygınlaşmaktadır.Tezin ilk bölümlerinde, geosentetik malzemeler genel olarak tanıtılmış ve mekanik, hidrolik, dayanım ve bozulma özelliklerinden bahsedilmiştir. Sonraki bölümlerde geosentetik malzemelerin test yöntemleri ile farklı geosentetik malzemelerin fonksiyonları, kullanım alanları ve üretim yöntemleri ile birlikte ham madde türleri anlatılmıştır.Tezin takibeden diğer bölümlerinde de karayolu yapılarında çeşitli geosentetiklerin farklı kullanım alanları, kullanım amaçları ile sağladığı faydalardan söz edilmiştir. Geosentetiklerin karayolu ulaştırma yapılarında kullanılmasında dikkate alınan tasarım ilkeleri ana hatlarıyla belirtilmiştir. Son yıllarda yaygınlaşmaya başlayan geoköpük (geofoam) malzemesinin karayolu yapılarında kullanım alanları üzerinde durulmuştur. Türkiye'deki bazı ulaştırma yapılarında uygulanan farklı geosentetik malzemelerle meydana getirilen çözümler anlatılmıştır.Karayolu ulaştırma yapılarında kullanılmaları durumunda maliyete etkileri de ayrı bir başlık altında irdelenmiştir. İstanbul Hasdal Kavşağı TEM Geçiş Tüneli Çıkış Portalı'nda yapılan geogrid donatılı istinat duvarı maliyeti ile yerine betonarme istinat duvarı yapılması durumunda oluşacak maliyet analiz edilmiş ve önemli oranda ekonomi sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Geosynthetic materials are enjoying a widespread use in recent years as they provide both useful and alternative solutions for engineering applications all over the world.In first parts of the thesis, we give an overview of geosynthetic materials, discussing their mechanical, hydraulic, strength and decomposition characteristics. In the following parts, we discuss testing methods used for geosynthetic materials as well as functions, areas of application and production methods of different geosynthetic materials, along with varieties of raw materials.In other parts of the thesis, we discuss different areas of application of various geosynthetics on highway structures, as well as their application purposes and benefits. Principles of design considered while using geosynthetics on highway transportation structures are also outlined. We also discuss geofoam, a material which is getting widespread use in recent years, as regards its application on highway structures. We also shed some light on solutions created by different geosynthetic materials applied in certain transportation structures in Turkey.We discuss, under a separate caption, their potential cost effects when used on highway transportation structures. We analyzed the cost of building a geogrid-supported retaining-wall at Istanbul Hasdal Crossroads TEM Pass-over Tunnel and the cost of bulding a retaining-wall of reinforced concrete, and found out that it provides a significant economy.