Betonarme yapılarda sürdürülebilirlik: Bir sanayi yapısı üzerinde örnekleme
Sustainability for concrete structures: A case study on an industrial building
- Tez No: 295466
 - Danışmanlar: PROF. DR. METİN AYDOĞAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çevre Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Environmental Engineering, Civil Engineering
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, betonarme yapıların sürdürülebilirliği için yapısal tasarıma ek olarak çevresel performans kavramı yeni bir tasarım parametresi olarak tanıtılmıştır. Betonarme yapılarda yaşam döngüleri boyunca oluşacak CO2 emisyonları için literatürdeki çalışmalardan bir emisyon envanteri hazırlanmıştır. Daha sonra, bir sanayi yapısı iki farklı betonarme yapım sistemi olan konvansiyonel ve prefabrike olarak tasarlanmış, her iki türde kullanılacak olan beton, demir, tuğla, agrega, çelik ve ahşap kalıp vb. gibi malzeme miktarları hesaplanmıştır. Bu malzemelerin üretiminden, taşınmasından ve şantiyede uygulamalarından kaynaklanan çevresel etkileri CO2 emisyonları açısından karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma sonucunda, incelenen örnek için, konvansiyonel yöntemle inşa edilmiş olan binanın CO2 emisyonlarının prefabrike yöntemle inşa edilmiş olana göre daha fazla olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, environmental performance is described as a new design parameter in additional to structural design for concrete structures. Therefore, inventory data of CO2 emission during life cycle of concrete structures is prepared by literature search. Then, the quantity of materials (concrete, steel, brick, sand, aggregate, steel and plywood formwork etc.) are calculated for conventional and prefabricated design of an industrial structure. Environmental impacts of the manufacturing methods due to material production, transportation and application are compared. As a result of this comparison, it is concluded that CO2 emissions derived from conventional construction method will be more than prefabricated construction method.