Yatay genişliği sınırlı alanlarda dik dolgu uygulamalarında geogrid ve geoköpük kullanımı: Sayısal bir inceleme
Use of geogrid and geofoam in vertical fill applications in areas with limited horizontal width: A numerical study
- Tez No: 982163
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Geosentetiklerin son yıllarda hızla gelişmesiyle inşaat mühendisliği uygulamalarında kullanımı da yaygınlaşmaktadır. Diğer yapı malzemelerine göre kolay taşınabilirliği, hafif olması, uygulama kolaylığı, proje süresini kısaltması ve uzun ömürlü olmaları geosentetiklerin karayolu mühendisliğinde kullanım alanlarını artırmıştır. Geosentetikler, karayolu uygulamalarında drenaj, geçirimsizlik, koruma ve güçlendirme sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Karayolu mühendisliğinde yüksek yarma ve dolgular hem zemin stabilitesi hem de taşıma gücü açısından sorun teşkil edebilecek alanlardır. Geogrid ve geoköpük malzemelerin bu gibi alanlarda kullanımı ile zemin problemlerinin çözümü sağlanabilmektedir. Tez çalışması kapsamında yapılacak yüksek dolgu alanları için geogrid ve geoköpük malzemeler kullanılarak çözüm sağlanması üzerine analizler yapılacaktır. Bu tez çalışması, imalatı tamamlanmış olan bir geogrid donatılı yol dolgusu üzerinde daha sonra yapılan imar planı değişikliği ile kavşak alanı tasarlanması gerekçesiyle dolgu miktarının ilk başta planlanan dolgu yüksekliğinden yaklaşık 1m kadar artırılmak istenmesi sonucu geogrid donatılı dolgu yerine geoköpük kullanılması durumunda etkilerinin karşılaştırılması doğrultusunda hazırlanmıştır. Burada aynı zamanda geogrid ve geoköpük malzemelerin aynı zemin koşullarında performansları karşılaştırılarak hangi malzemenin daha efektif olduğunu belirlemek amaçlanmaktadır. Bu bağlamda, tez çalışması çeşitli kaynaklardan elde edilen bilimsel verilerle desteklenecektir. Bu tez kapsamında, aynı zemin koşullarında geogrid ve geoköpük malzeme çözümlerinin nasıl performans gösterdiği detaylı bir şekilde ele alınarak benzer uygulamalarda daha etkili olarak kullanılabilecek malzeme seçimine katkıda bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
With the rapid development of geosynthetics in recent years, their use in civil engineering applications has become widespread. Compared to other building materials, easy portability, light weight, ease of application, shortening project duration and long life span have increased the usage areas of geosynthetics in highway engineering. They are used in highway applications to provide drainage, impermeability, protection and reinforcement. In highway engineering, high cuts and fills are areas that may pose problems in terms of both soil stability and bearing capacity. Geogrid and geofoam materials can be used in such areas to solve soil problems. Within the scope of the thesis study, analyzes will be carried out on providing solutions by using geogrid and geofoam materials for high embankment areas. This thesis study was prepared to compare the effects of using geofoam instead of geogrid-reinforced fill when the fill amount was to be increased by approximately 1 m from the originally planned fill height due to a subsequent zoning plan change requiring the design of an intersection area on a geogrid-reinforced road fill that had already been completed. Additionally, this study aims to determine which material is more effective by comparing the performance of geogrid and geofoam materials under the same soil conditions. In this context, the thesis study will be supported by scientific data obtained from various sources. Within the scope of this thesis, the performance of geogrid and geofoam material solutions under the same ground conditions will be discussed in detail and will contribute to the selection of materials that can be used more effectively in similar applications.