Mobil teknolojilerin eğitim sürecine katkılarının incelenmesi ve sayısal tasarım dersine yönelik M-öğrenme uygulaması
Examining of contributions of mobile technologies to education process and application of M-learning for digital design lecture
  1. Tez No: 295478
  2. Yazar: VOLKAN ATEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSAL ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Technical Education
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
İnternet teknolojisindeki ve elektronikte yaşanan ilerleme her alanda olduğu gibi eğitim alanında da etkilerini göstermeye başlamıştır. Toplumdaki ekonomik ve sosyal farklılıkların artması eğitim alanında bireye özgü çözümler getirme ihtiyacını doğurmuştur. Zaman sıkıntısı olan bireyler ya da eğitim kurumlarında eğitim görmeye müsait olamayan bireyler eğitim ihtiyaçlarını modern hayatın sağladığı çeşitli kolaylıklardan yararlanarak gidermek istemektedir. Bu noktada acaba öğrenmek için mutlaka okula gitmek zorunda mıyım sorusuna en uygun yanıtlardan biri de mobil eğitim kavramı olmaktadır. Bu tez çalışmasında mobil eğitim konusunda yapılan çalışmalar incelenmiş, bu çalışmalara dikkate alınarak bir mobil öğrenme uygulaması gerçekleştirilmiştir. Öğrenme sistemi olarak Moodle öğrenme yönetim sistemi temel alınmış söz konusu sistemin mobil araçlar için tasarlanmış eklentisi kullanılarak klasik yöntemlerle işlenen Sayısal Tasarım dersinin mobil sürümü oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Progress in internet technology and electronic has started to show the effect in the field of education as in all fields. Increase of the economic and social differences in society emerged the need for developing person specific solutions in the field of education. People who don?t have enough time or people who are not available for education in an education institution are willing to get their educational needs fulfilled by means of the modern life. At this point, mobile education concept is one of the most appropriate answers to the question ?Do I have to attend a full time school to get education?? In this thesis studies about mobile education are investigated and a mobile learning application is developed by taking into account these studies. Moodle Learning Management System is based and lecture of Digital Design which is taught by classical methods by using the addition of this system that is designed for mobile devices.