Buruşmazlık işlemi ile kombine edilebilen ekonomik çalışma olanakları üzerine bir araştırma
A research about studying economical labouring facilities which can be combined with durable press finishing
  1. Tez No: 295516
  2. Yazar: PINAR SARAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Selüloz lifleri içerisinde en önemli ve en çok kullanılan hammaddelerden birisi pamuktur. Pamuklu mamüllerin kullanımları sırasında karşılaşılan en büyük sorun, yüksek çekme özellikleri ve kolay buruşmalarıdır. Bu sebeple istenilen renk ve buruşmazlık özelliğini sağlamak için, genellikle kumaş ilk olarak boyanır daha sonra da buruşmazlık bitim işleminden geçirilmektedir. Eğer bu iki işlem tek adımda kumaşa uygulanabilirse, enerji, kimyasal madde, su, işçi ve makine alıkoyma zamanından önemli derecede tasarruf sağlanacaktır. Bu sebeple kombine işlem üzerine çeşitli çalışma, araştırmalar yapılmaktadır. Fakat kombine işlemin endüstriyel kullanımını mümkün kılan araştırma henüz açıklanmamıştır.Bu çalışmada; pigment boyama ile buruşmazlık bitim işlemi kombine edilerek pamuklu dokuma kumaşa kuru buruşmazlık (pad-dry-cure) yöntemiyle uygulanmıştır. İstenilen renk verimi, haslıkları ve buruşmazlık özelliğini aynı anda sağlayacak uygun reçete ve optimum işlem şartları belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cotton is one of the most commonly used and widely-known cellülosic fibers in textiles. During cotton garments? using, the biggest encountered problems are high shinkage and easy wrinkling. Conventionally, cotton is dyed first, then finished with a crosslinking agent to obtain the desired color and DP properties. If the two steps could be combined, significant savings in energy, chemicals, water, labor, and machine occupation time would be achieved. For this reason, many researchers have attempted to combine dyeing and DP finishing processes into one step. However, a commercially applicable one step dyeing and DP finishing process has not been reported.In this research; pigment dyeing and durable press finishing prosess with dimethyloldihydroxy ethylene urea were combined and the application to the cotton fabric was made with pad dry cure prosess. Optimum prosess conditions and recipe were tried to be determinated. The main challenge was to produce fabrics that have desired shades, good washfastness, colour yield and excellent DP performance simultaneously.