Şantuklu ipliklerde düzgünsüzlük ölçümü ve iplik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of yarn unevenness and characteristics of slub yarns
  1. Tez No: 295517
  2. Yazar: BEHİYE ELİF ŞAMLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ÖZDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu tezde çok çeşitli yapılarda üretilebilen şantuklu ipliklerin düzgünsüzlük, çap varyasyonu, tüylülük ve mukavemet özellikleri incelenmiştir. Şantuk efektinin, iplik bükümünün, materyal tipinin ve iplik numarasının etkisini incelemek amacıyla 2 farklı harmandan karde pamuk, penye pamuk, viskon ve polyester fitillerden Ne 10, Ne 20 ve Ne 30 iplik numaralarında düz ve şantuklu iplikler üretilmiştir. Şantuklu ipliklerin yapısal özelliklerinin etkisini incelemek amacıyla da farklı şantuk kalınlıklarında, farklı şantuk uzunluklarında, farklı şantuk frekanslarında, farklı rampa uzunluklarında, tek ve 2 popülasyona sahip basit şantuklu iplikler ile değişken numaralı ve değişken bükümlü iplikler üretilmiştir.Üretilen ipliklerin ölçümleri Uster Tester 5 cihazının Fantazi İplik Profili ve Uster Tensojet ölçüm cihazlarında gerçekleştirilmiştir. Şantuklu ipliklerin Fantazi İplik Profili ile ölçümü ile elde edilen sonuçlar görsel olarak değerlendirilmiştir. Yapılan testler sonucu elde edilen iplik düzgünsüzlüğü, çap varyasyonu, iplik tüylülüğü, iplik kopma mukavemeti ve kopma uzaması değerleri SPSS istatistik programı yardımıyla analiz edilip değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, unevenness, diameter variation, hairiness and strength properties of slub yarns were investigated which can be produced in different ways. In order to examine effect of yarn twist, material type, yarn count and slub, yarns and slub yarns were produced in Ne 10, Ne 20, Ne 30 yarn counts from polyester,viscon,combed cotton rovings and lastly carded cotton rovings from two different blends. Basic slub yarns having single and double populations withal multicount and multitwist yarns were produced at different slub thicknesses, slub lengths, slub frequencies and ramp lengths for observing the effect of structural properties of slub yarns.Measurements of produced yarns were done in fancy yarn module of Uster Tester 5 device and in Uster Tensojet devices. Results obtained from Fancy Yarn Module measurements were evaluated visually. Results obtained from yarn unevenness, diameter variation, yarn hairiness, yarn tensile strength and elongation at break experiments were analysed and evaluated with SPSS 13.0 statistical package.