Kaymazlık apre kimyasallarının pamuk, poliamid kumaşlarda boyama ve kumaş performansına etkisi
Cotton, polyamide fabrics, dyeing and effect of fabric performance of non-slip finihsing chemicals
  1. Tez No: 379698
  2. Yazar: ÖZKAN GÜMÜŞSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURCAN KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Sentetik atkı ve çözgü iplikleri, gevşek dokunmuş kumaşlarda yüzeylerinin düzgün olmasından dolayı kaymaya meyillidir. Bu tez kapsamında pamuk ve naylon materyallere kaymazlık apresi uygulanarak yüzey pürüzlülüğünün artırılması amaçlanmıştır. Bu projede naylon kumaş için sadece kaymazlık apresi uygulanırken, pamuklu kumaşlar için kaymazlıki ve buruşmazlık apresi kombinasyonu uygulanmıştır. Kaymazlık apresi için farklı iki kimyasal kullanılmış, pamuklu kumaşlar için buruşmazlık apre kimyasalları ve kaymazlık apre kimyasalları kombine edilerek (5, 10, 20, 30, 40 g/L) 5 farklı konsantrasyonda numunelere emdirme yöntemine göre aplike edilmiştir. Aplikasyon sonrasın da numunelerin yüzey sürtünme katsayıları ve yüzey aşınma mukavemetleri test edilmiştir. Aynı zamanda kaymazlık apre kimyasallarından anyonik karakterli olan Tana Finish A' ile apre işlemi uygulanmıştır. Apre sonu kumaşların boyanabilirlik özelliklerini incelemek için boyama işlemi 111M245'nolu TÜBİTAK projesi kapsamında sentezlenen yapısında QAS bulunan ve QAS' siz yeni katyonik reaktif boyarmaddelerle ve ticari BM kullanılmış çektirme yöntemine göre boyama işlemleri yapılıp boyama sonrasında K/S ve yıkama haslıkları test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Synthetic warp and weft threads in loosely-woven fabrics are particularly prone to slip. In this thesis cotton and nylon materials by applying an non-slip finish is aimed to increase the surface roughness. In this project, only non-slip finish for PA fabric, non-slip finish for cotton fabrics and are made by combining easy care finishing. Non-slip finishing chemicals used in two different chemicals and combined easy care finish chemicals and non-slip finish chemicals for cotton fabric was applied (5, 10, 20, 30, 40 g / L) concentration. After finishing , surface friction coefficient of the samples and surface wear resistance were tested. At the same time, finishing was applied with non-slip finishing chemicals to the anionic character of Tana Finish A , after finishing to investigate the properties dyeability of samples,it was used including the structure and QAS and not including QAS that are new cationic reactive dyes are synthesized in TÜBİTAK project ,and commerical dye carried out dyeing studies. Dyeing process made according to exhaustion method and after dyeing were tested K/S values and washing fastness.