Noninvasive detection of stress urinary incontinence using doppler ultrasound
Stress idrar kaçırma hastalığının doppler ultrason kullanılarak girişimsel olmayan şekilde algılanması
- Tez No: 295542
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bioengineering, Biotechnology, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışmasında,stress idrar kaçırma hastalığının alt tiplerinini sınıflandırılması için iki adet girişimsel olmayan yöntem önerilmiştir. Çalışma verileri, hastaların üreter arterinden elde edilen Doppler ultrason seslerinden elde edilmiştir. Birinci çalışmada, üretra hiper hareketliliği ve iç sfinkter yetmezliği tiplerinin spektral farklılıkları bu tiplerin sınıflandırılmasında kullanılmıştır. Spektral farklılıktan üç adet sınıflama özniteliği çıkartılmış ve bu öznitelikler destek vektör makineleri ile sınıflandırılmıştır. İkinci çalışmada Doppler ultrason seslerininnonlinear karakteristikleri kullanılmıştır. Burada işaretler önce dalgacık dönüşümü ile frekans alt bantlarına bölünmüştür. Sinyal ve elde edilen alt bantların Shannon entropi değerleri öznitelik olarak hesaplanmıştır. Temel Bileşen analizi ile öznitelik vektörünün boyutu düşürülmüştür. Yapay sinir ağları ile sınıflama gerçekleştirilmiştir. Sonuçlarıklinik bulgularla karşılaştırıldığı zaman, önerilen iki yöntemin de klinik bulgularla yüksek oranda uyumlu sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, two noninvasive methods are proposed for classification of stress urinary incontinence sub-types. Doppler ultrasound audio recordings acquired from the urethral artery of subjects were used in these studies. In the first study, the spectral differences of the urethral hypermobility and intrinsic sphincter deficiency are analyzed. Three features are extracted and a support vector machine is employed for classification. In the second study, nonlinear characteristics of the urethral artery are used. Signal is divided into different frequency sub-bands, and the Shannon entropy of each sub-band is calculated as classification features. The size of the feature set is lowered by using the principal component and then classified by using an artificial neural network. When performances of these methods are compared, their performances are highly correlated with clinical findings.