Analysis of physiological and electrophysiological parameters in patients with schizophrenia
Şizofreni hastalarında fizyolojik ve elektrofizyolojik parametrelerin analizi
- Tez No: 295541
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Psikiyatri, Bioengineering, Electrical and Electronics Engineering, Psychiatry
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, şizofreni hastaları ve sağlıklı kontrol bireyleri üzerindefizyolojik ve elektrofizyolojik parametrelerin araştırılmasıdır. Çalışmada, sessizlik veişitsel uyarım (beyaz gürültü ve Klasik Türk Müziği) peryotları boyuncaelektroensefalografi, elektromiyografi, deri iletkenliği yanıtı, kan hacmi, solunum ve vücutyüzeyi ısısı sinyalleri es zamanlı olarak kaydedilmiş ve hasta ve sağlıklı grupları arasındaayırt edici özniteliklere ulaşabilmek için sinyal isleme teknikleri kullanılarak incelenmiştir.Çalışma, bahsedilen sinyallerin tercih edilen uyaranlarla birlikte es zamanlı olaraktoplandığı ve farklı peryotlarda oluşan fizyolojik yanıtların incelendiği ilk çalışma olarakdeğerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate physiological and electrophysiologicalparameters on schizophrenia patients and healthy control subjects. In this thesis,electroencephalogram, electromyogram, galvanic skin response, blood volume pulse,respiration, and skin temperature signals simultaneously recorded during both resting andauditory stimulation periods (white noise and Classical Turkish Music) and analyzed usingsignal processing techniques to reach reliable discriminating features between patients andcontrol subjects. This study can be evaluated as the first study that collects theseparameters simultaneously with preferred stimuli and investigates the physiologicalresponses to these different periods.