Erken dönem intrakoroner stent açıklığının değerlendirilmesinde 16 kesitli bilgisayarlı tomografinin klinik kullanılabilirliği
Clinical usefulness of 16-slice computed tomography coronary angiography in evaluation of early phase intracoronary stent patency
  1. Tez No: 229800
  2. Yazar: SERKAN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Günümüzde koroner arter hastalığının tedavisinde intrakoroner stent implantasyonu oldukça sık kullanılan bir tedavi metodudur. Ancak, ilk 6 ay içerisinde çıplak metal stentlerde %20-%35, ilaç salınımlı stentlerde %5-%10 oranında görülebilen stent restenozu hastaların klinik izleminde karşılaşılan en ciddi problemdir. Konvansiyonel invazif koroner anjiyografi intrakoroner stent açıklığının görüntülenmesinde altın standart metoddur. Ancak, invazif bir metod olması ve nadir de olsa bazı önemli riskler taşıması nedeniyle koroner anatominin gösterilmesi ve stent açıklığının değerlendirilebilmesi amacıyla invazif olmayan görüntüleme metodlarına ihtiyaç duyulmuştur. Eforlu EKG, myokard perfüzyon sintigrafisi ve stres ekokardiyografi gibi metodlar stent restenozunun gösterilmesinde yeterli tanısal doğruluğa ulaşamamıştır. Bu bağlamda denenen metodlardan biri de çok kesitli bilgisayarlı tomografi (ÇKBT) ile koroner anjiyografidir. Bu çalışmadaki amacımız, erken dönemde stent restenozu klinik bulguları ile kliniğimize başvuran hastalarda 16 kesitli BT anjiyografinin klinik kullanılabilirliğini incelemektir.Yöntem: Çalışmaya 36 hasta alındı ve tüm hastalara 16 kesitli bilgisayarlı tomografik anjiyografi ve konvansiyonel koroner anjiyografi uygulandı. Her iki yöntemle uygulanan anjiyografi arasında geçen süre ortalama 5.6±6.6 gün idi. Konvansiyonel koroner anjiyografi sonuçları ile karşılaştırılarak, 16-kesitli BT koroner anjiyografinin sensitivitesi, spesifisitesi, pozitif prediktif değeri (PPD) ve negatif prediktif değeri (NPD) hesaplandı. Ayrıca 16 kesitli BT anjiyografi ile elde edilen görüntülerden görüntü kalite skorlaması, stent izlenebilirliği ve stent lümen değerlendirilmesindeki başarısına da bakıldı.Bulgular: Çalışmamıza alınan 36 hastanın %69,4'ünde 16-kesitli BT anjiyografi ile yeterli ya da kaliteli görüntüleme yapılabilmiştir. Görüntü kalitesini etkileyen en önemli faktörler kalp hızının yüksek olması ve koroner arterlerdeki ileri kalsifikasyondur. Çalışmamızdaki 36 hastadaki toplam 49 stentten 42'si (%86) 16 kesitli BT anjiyografi tarafından belirlendi ve belirlenebilen tüm stentler doğru olarak lokalize edildi. Stent lümen değerlendirilmesi 30 stentte (%61) yapılabildi ve bu stentlere ait sonuçlar konvansiyonel koroner anjiyografi ile karşılaştırıldığında 16 kesitli BT anjiyografinin sensitivitesi %33, spesifisitesi %95, pozitif prediktif değeri %75, negatif prediktif değeri %77 ve tanısal doğruluğu %77 olarak hesaplandı.Sonuç: Çalışmamızda 16 kesitli BT anjiyografinin stent açıklığının değerlendirilmesindeki başarısı göreceli olarak düşük bulunmuştur. Ancak, hastalarda yeterli kalp hızının sağlanamamış olması nedeniyle değerlendirilebilen stent ve stent restenozu sayısının yeterli olmayışı net ve güvenilir bir değerlendirme yapılmasına izin vermemektedir. Bu bulgular; 16 kesitli BT anjiyografinin intrakoroner stent açıklığının değerlendirilmesindeki tanısal rolünün kısıtlı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Coronary artery stenting is currently treatment of choice for management of coronary artery disease. However, stent restenosis is the most important problem during follow up and prevalences were found between 20%-35% for bare metal stents and 5%-10% for drug eluting stents at 6 month. Currently, conventional coronary angiography is the gold standart method for assessment of intracoronary stent patency. However it is an invasive method and has some rare but significant risks for the patients. For this reason, noninvasive imaging methods were necessary to evaluate coronary anatomy and stent patency. Noninvasive methods such as; exercise stress test, myocardial perfusion scintigraphy and stress echocardiography could not reach enough diagnostic accuracy for detection of stent restenosis. Multislice computed tomography (MSCT) is one of the methods that has been under investigation for stent restenosis detection. Aim of this study is to investigate usefulness of 16-slice MSCT for evaluation of stent patency in patients who admitted to our clinic with suspicion of stent restenosis.Methods: Thirty six patients were included in study and 16 slice MSCT and conventional coronary angiographies were performed in all patients. The mean duration between 16-slice MSCT and conventional invasive coronary angiographies was 5.6±6.6 days. The results of 16-slice CT and conventional coronary angiography were compared and sensitivity, specificity, positive predictive value (PPV), negative predictive value (NPV) and diagnostic accuracy of 16-slice CT were calculated. We also evaluated the image quality scoring, stent visibility and luminal assessment of stents with 16-slice CT angiography.Results: Sufficient or good quality imaging with 16-slice CT angiography were obtained in 69.4% of all patients. Increased heart rate and severe calcification in coronary arteries were the factors that caused impaired image quality. Sixteen-slice CT angiography could detect 42/49 (86%) stents and gave the correct localization for all of the detected stents. Stent lumen could be assessed in 30 (61%) stents and according to the results of luminal assessment, sensitivity, specificity, PPV, NPV and diagnostic accuracy of 16-slice MSCT were calculated as 33%, 95%, 75%, 77% and 77%, respectively.Conclusion: According to these results the diagnostic performance of 16-slice CT angiography for detection of stent restenosis was relatively low. However, the assessment of relatively small number of stents because of insufficient heart rate control did not allow reliable and precise evaluation. Our results showed that, diagnostic capacity of 16-slice CT angiography for detection of coronary stent restenosis is limited.