Autostereoscopic displays in computer sssisted surgery
Bilgisayar destekl cerrahide otostereoskopik ekranlar
- Tez No: 295558
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMED ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Resimlerin tanı, tedavi ve cerrahide kullanılması literatürdeki birçok makalede de belirtildiği gibi yaygın bir durumdur. Geleneksel sistemlerde resimler 3-boyutlu (3B) olarak yeniden yapılandırılmış olsalar bile standart 2-boyutlu (2B) ekranlar kullanarak görüntülenir.Bu çalışmada temel işlevleri Slicer isimli açık kaynak kodlu bir yazılım paketi tarafından sağlanan bir bilgisayar destekli cerrahi yardımcı kullandık. Slicer resim rehberli terapinin çeşitli kısımlarını tek bir ortam içinde eşsiz bir biçimde birleştirir ve Slicer'ın görselleme ile cerrahi planlama ve rehberlik için yetenekleri vardır.Biz tıbbi imgeler üzerinde rejistrasyon, segmentasyon, yüzey modeli oluşturma ve 3B görselleme gibi bilgisayar destekli cerrahinin temel işlemlerini gerçekleştirdik ve yeniden yapılandırılmış imgeleri bir otostereoskopik ekran üzerinde derinlik sahibi imgeleri özel gözlük veya başlık takmaya gerek kalmadan izlenebilecek şekilde gösterdik.
Özet (Çeviri)
Using images for diagnosis, therapy and surgery is a widely used option as evidenced by many articles in the literature. In conventional systems standard two-dimensional (2D) displays are used to view the images even though the images are three-dimensional (3D) reconstructed.In this study, we used a computerized surgical assistant whose core functionality is provided by an open source software package called Slicer. Slicer uniquely integrates several facets of image guided therapy into a single environment and has capabilities for visualization, surgical planning and guidance.We performed basic tasks of computer assisted surgery such as registration, segmentation, surface model generation and 3D visualization on medical images and displayed the reconstructed images on an autostereoscopic display so that the images with depth can be viewed without the need to wear any special eyeglasses or headgear.