Uzantıları kesişen pistlerde geliş trafiği sıralaması için bir benzetim modeli önerisi
A simulation model proposal for sequencing arrival traffic at converging runways
  1. Tez No: 295562
  2. Yazar: ÖZLEM ŞAHİN MERİÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZNUR USANMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Hava trafik talebinin giderek büyümesi ile birlikte Terminal Kontrol Sahası (TMA-Terminal Control Area) içindeki trafik operasyon sayısı artmaktadır. Artan trafik operasyonu, kontrolörün verdiği talimat sayısında ve frekans meşguliyet süresinde artışa neden olmaktadır. Özellikle iniş için havaalanına gelen trafikler (geliş trafiği) arasında doğru ve adil sıralamayı gerçekleştirerek, trafikleri geciktirme ya da bekleme yaptırmaksızın hizmet vermek önemli bir sorumluluktur. Bu çalışmada Toplama Noktası Sistemi (PMS-Point Merge System) tekniği kullanılarak uzantıları kesişen konfigürasyondaki pistler için Saha Seyrüseferi (RNAV-Area Navigation) Standart Terminal Geliş Yolları'na (STAR-Standart Terminal Arrival Routes) dayalı geliş trafiği sıralama modeli geliştirilmiştir. Modelin uygulama alanı olarak İstanbul Atatürk Havalimanı'nın (LTBA) 17L ve 23 konfigürasyonundaki uzantıları kesişen pistleri seçilmiştir. Geliş trafik akışının yönetilmesinde yaygın olarak kullanılan vektör tekniği ile RNAV STAR yol yapısına dayalı PMS model gerçek zamanlı simülasyon ortamında karşılaştırılmıştır. Kontrolörün verdiği toplam talimat sayısı, kontrolör frekans meşguliyet süresi, dikey alçalma profilleri, trafik yörünge dağılımları ve trafiğin sıralanması açısından elde edilen sonuçlar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the growth of air traffic demand, the number of traffic operations in Terminal Control Area (TMA) is increasing. The rise in traffic operations causes an increase in the number of controller instructions and frequency occupancy time. Providing a service of accurate and fair sequencing of traffic, especially for inbound traffic, without delay or hold is an important responsibility. In this study, the arrival traffic sequencing model for converging runways based on Area Navigation (RNAV) Standart Terminal Arrival Routes (STAR) has been improved by using Point Merge System (PMS). 17L and 23 which are converging runways in Istanbul Ataturk Airport (LTBA) are choosen as the application area of the model. Vectoring, widely used for handling arrival traffic, and Point Merge System model based on RNAV STAR routes are compared in a real time simulation. Results are evaluated in terms of total number of controller instruction, frequency occupancy, vertical descent profiles, dispersion of trajectories, and traffic sequence.