An improved maximum power point tracking for a photovoltaic system with current sensor-less for solar water pumping system application
Güneş enerjisi pompalama sistemi uygulaması için akım sensörüsüz fotovoltaik sistem için geliştirilmiş maksimum güç noktası takibi
- Tez No: 824774
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF GÜRCAN ŞAHIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu makale, fırçasız DC (BLDC) motor kullanan bir su pompalama sistemini (WPS) besleyen bir fotovoltaik sistem (PVS) için basit ve ucuz bir maksimum güç noktası izleme (MPPT) yöntemi önermektedir. MPPT yöntemi, motoru besleyen gerilim kaynaklı invertör (VSI) için gerekli DC bara gerilimini de sağlayan bir yükseltici dönüştürücünün yardımıyla gerçekleştirilir. . Ayrıca BLDC motorun kötü hava koşullarındaki performansını artırmak için pil enerji depolama sistemi (BESS) tabanlı lityum pil PVS ile entegre edildi. Ayrıca önerilen WPS, PVS ve BLDC motorun performansını göstermek amacıyla farklı ışınım seviyeleri altında tasarlanmış ve test edilmiştir. Simülasyon sonuçları MATLAB yazılım programı kullanılarak elde edilmiştir. Önerilen MPPT'nin çeşitli iklimlerde PV sistem tabanlı WPS'nin işlevselliğini artıracağı gösterilmiştir. Geleneksel P&O MPPT ile yapılan bir karşılaştırma, önerilen tekniğin daha hızlı yakınsadığını ve çevresel koşullar değiştiğinde bile PV gücünde iyi bir kararlı durum salınımını koruduğunu göstermektedir. Ek olarak, önerilen yöntem PV gücünde mükemmel bir salınım sağlar. Anahtar Kelimeler- tek sensör, maksimum güç noktası takibi, fotovoltaik, su pompalama, BLDC motor, boost dönüştürücü, akım sensörsüz, akü.
Özet (Çeviri)
This article proposes a straightforward and inexpensive maximum power point tracking (MPPT) method for a photovoltaic system (PVS) that feeds a water pumping system (WPS) that uses a brushless DC (BLDC) motor. The MPPT method is carried out with the assistance of a boost converter, which also supplies the necessary DC bus voltage for the voltage source inverter (VSI) that supplies the motor. . In addition, the battery energy storage system (BESS) based lithium battery was integrated with the PVS to enhance the performance of the BLDC motor under bad weather conditions. Moreover, the suggested WPS is designed and tested under different irradiance levels to show the performance of the PVS and the BLDC motor. The simulation results are obtained using MATLAB software program. It has been shown that the proposed MPPT would enhance the functionality of PV system-based WPS in a variety of climates. A comparison with the traditional P&O MPPT demonstrates that the suggested technique converges more rapidly and keeps a good steady state oscillation in the PV power even when environmental circumstances change. Additionally, the proposed method maintains an excellent oscillation in the PV power.