Askorbik asit yüklü katı lipid nanopartiküllerin kanser hücreleri üzerindeki apoptotik etkileri
The apoptotic effects of ascorbic acid loaded solid lipid nanoparticles on cancer cells
- Tez No: 295577
- Danışmanlar: PROF. DR. H. MEHTAP KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, askorbik asidin kanser hücrelerinde etkisini arttırmak için askorbik asit yüklü KLN'in hazırlanarak, kanser hücrelerine olan sitotoksik ve apoptotik etkilerinin belirlenmesine ve etkileşimlerinin değerlendirilmesine yöneliktir.Çalışmanın birinci aşamasında askorbik asidin H-ras 5RP7 ve NIH/3T3 hücreleri üzerine sitotoksik etkisini ölçmek için MTT testinden faydalanılmış ve apoptotik etkisini ölçmek amacıyla Akım Sitometri kullanılmıştır. İkinci aşamada, askorbik asit yüklü KLN hazırlandıktan sonra karakterizasyonu yapılmıştır. Hazırlanan nanopartiküllerin bu hücre hatları üzerinde olan sitotoksik ve apoptotik etkisi ölçülmüştür. Son olarak askorbik asit ve askorbik asit yüklü KLN'in bu hücre hatları ile etkileşimleri TEM ve Konfokal Mikroskobu kullanılarak incelenmiştir.Askorbik asit ve askorbik asit yüklü KLN'in H-ras 5RP7 ve NIH/3T3 hücreleri üzerinde olan etkileri araştırılıp, karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, askorbik asit yüklü KLN'in kanser hücreleri üzerinde apoptotik ve sitotoksik etkisinin daha fazla olduğu, yapılan karakterizasyon çalışmalarıyla bu formülasyonun uygun bir terapötik taşıyıcı olarak kullanılabileceği kararına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is intended for determination of the cytotoxic and apoptotic effects by preparing ascorbic acid loaded solid lipid nanoparticles (SLN) and evaluated the interaction of cancer cells to increase the effects of ascorbic acid on cancer cells.In the first stage study, we were utilized MTT test to measure the cytotoxic effects of ascorbic acid on H-ras 5RP7 and NIH/3T3 cells and used Flow Cytometry to measure the apoptotic effects. In the second stage, after ascorbic acid loaded SLN were prepared, they were characterized. These prepared nanoparticles were measured the cytotoxic and apoptotic effects on these cell lines. Finally, the interactions of ascorbic acid and ascorbic acid loaded SLN in these cell lines were investigated by using TEM and Confocal Microscopy.The effects of ascorbic acid and ascorbic acid loaded SLN were investigated and compared on H-ras 5RP7 and NIH/3T3 cells. In conclusion, ascorbic acid loaded SLNs have more apoptotic and cytotoxic effect on cancer cells, the characterization studies concluded that the formulation can be used as a suitable therapeutic carrier.