Bir moda tasarımcısının koleksiyon hazırlama süreci ve Simay Bülbül örneği
The phases of a fashion designer while designing a collection and example of Simay Bülbül
- Tez No: 295583
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLAY ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüzde moda tasarımcıları belli sezonlar için koleksiyonlar hazırlamaktadır. Tasarımcının özgün, trendlere uygun, koleksiyon hazırlamada belli aşamaları takip etmesi gerekmektedir. Bu araştırmada tasarımcıların dikkat etmesi gereken koşulların nelerden meydana geldiğinin ve bunun tasarım sürecine nasıl yansıdığının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda bir moda tasarımcısının koleksiyonu hazırlama sürecindeki aşamalar çalışılmış ve buna bağlı olarak Türkiye'de, koleksiyonlarında sadece deri kullanan ve deri atölyesi bulunan bir moda tasarımcısı olan Simay Bülbül'ün koleksiyon hazırlama süreci irdelenmiştir.Çalışma kapsamında moda kavramı ile ilgili araştırmanın kavramsal yapısı ele alınmış, koleksiyon tasarımı aşamaları incelenmiştir. Oluşturulan koleksiyonların sunum aşaması olarak ise defile süreci izlenerek moda tasarımı sektörü ve moda sektöründen bir tasarımcı olarak Simay Bülbül'e yönelik araştırmaya yer verilmiştir. Genel bir değerlendirme yapılarak sektördeki süreç ile Simay Bülbül markası adı altında tasarımcının izlediği süreçler karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fashion designers create collections for certain seasons today. The designer should follow certain steps while creating original and trendy collections. The aim of this research is to explore what these design steps are, and how these conditions influence the design process. For this research, the phases of a fashion designer while designing a collection was surveyed: Simay Bülbül, who only uses leather in her collections, and produces in her own leather workshop, was observed.The research includes a theoretical part which focuses on the concept 'fashion', and collection design phases were analyzed. As the presentation phase of the produced collection, the fashion show process was explored. Fashion design business, and Simay Bülbül in fashion design business context were investigated. The research concludes with a general discussion on, and comparison between fashion sector and Simay Bülbül's processes.