Eskişehir-Alpu geçici sularında bulunan Triops cancriformis'in (Branchiopoda:Notostraca) 18s rRNA geni ile filogenetik analizi
Phylogenetic analysis with 18s gene rRNA of Triops cancriformis (Branchiopoda:Notostraca) in temporary waters Eskişehir-Alpu
- Tez No: 295587
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAVUZ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Son yıllarda canlıların sınıflandırılmasında filogenetik çalışmalar öne çıkmıştır. Bu ilişkilerin ortaya konmasında belirli genler ve proteinler evrimsel kronometreler kabul edilerek evrimsel değişimler ölçülmeye çalışılmaktadır. Bu kronometreler arasında en yaygın olanı ribozomal RNA'lardır. Ökaryotlarda dizileme çalışmaları, işlevsel olarak benzer fakat biraz daha büyük 18S molekülü üzerinde odaklanmıştırBu çalışmanın materyali Triops cancriformis'in literatürde 18S rRNA geniyle ilgili yapılmış fakat tamamlanmamış iki çalışması bulunmaktadır. Yapılan dizileme sonucunda bu çalışmada elde edilen genin 18S rRNA geni olduğu belirlenmiştir. Gen bankasında T. cancriformis 18S rRNA genine ait dizi bilgileri ile karşılaştırıldığında türün T. cancriformis türü olduğu; bir örneğe ait okunan 650 bazlık dizisinin % 81 oranında, diğer örneğe ait 480 bazlık dizinin ise % 78 oranında benzerlik gösterdiği tespit edilmiştir. Buradaki farklılığın sebebi 18S rRNA genin uzunluğu 1800 bç olup bu çalışmada ise sadece belirli sayıdaki nükleotit diziliminin belirlenmesidir. Dizi analizi sonuçları karşılaştırıldığında 18S rRNA geninin yüksek oranda korunduğu görülmektedir.Elde edilen verilere göre oluşturulan filogenetik ağaçlar arasında da büyük benzerlik, dolayısıyla familya türleri arasındaki filogenetik akrabalık açıkça görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The classification of living things came to the fore in recent years, phylogenetic studies. Specific genes and proteins in order to clarify this relationship by accepting the evolutionary changes in evolutionary chronometers tried to be measured.This is the most common of the ribosomal RNAs of chronometers. In eukaryotes, sequencing studies, functionally similar, but slightly more focused on the large 18S molecule.Triops cancriformis material of this study in the literature were related to 18S ribosomal RNA gene, but the two studies are incomplete. The 18S rRNA gene sequencing of the gene was obtained as a result of this study was determined. Gene bank of T. cancriformis 18S rRNA gene sequence data and compared the species T. cancriformis that type, read a sample of the 650 series 81% of the alkalinity, the alkalinity in the other example of the 480 series were found to be similar to the 78%. The 18S rRNA gene, because the difference is the length of 1800 bp nucleotide sequence of this study is to determine only a certain number. 18S rRNA gene sequence analysis compared results are highly protected. According to the data generated from the strong similarity between the phylogenetic trees, phylogenetic kinship therefore be drawn between types of families.