IPTV servisinde video kalitesi kriterleri ve görüntü bozukluklarının giderilmesi
Video quality criteria and removal of image degradations in IPTV
- Tez No: 295606
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT H. SAZLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Gün geçtikçe artan televizyon kanalı ve genişleyen program yelpazesi sayesinde insanlar televizyona daha bağımlı hale gelmektedir. Artan bu bağımlılığın yanında her yayının belirli bir saatinin olması ve istenilen yayına istenildiği zamanda ulaşılamaması günümüz koşullarında insanların yayınları takibini zorlaştırmaktadır. Bu da beraberinde televizyon yayıncılığı konusunda yeni teknolojilerin ortaya çıkmasını zorunlu kılmaktadır. İşte bu noktada gelişen internet teknolojisi anahtar rol oynamakta ve son yıllarda kaydedilen ilerlemeler sayesinde insanların internet üzerinden televizyon yayınlarına erişimi hızla yaygınlaşmaktadır.Bu tezde, Türkiye'de yeni hizmete girecek bir servis olan ve televizyon yayınlarının internet protokolü (IP) üzerinden aktarımını sağlayan İnternet Protokolü Televizyonu (IPTV) altyapısında, video kalitesinin önemi, video kalitesinin hangi kriterlere göre belirlendiği ve kullanıcılara sunulan yayında iletim hatlarındaki bozunmalardan kaynaklanan kusurların giderilmesinde kullanılan yöntemler incelenmektedir. Literatürde öne çıkan MOS, MDI ve V-faktör gibi video kalitesini belirleyen kriterler karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. İletim hatlarındaki bozunmalardan kaynaklanan video kusurlarının giderilmesi amacıyla kullanılan yöntemlerden de, yine literatürde öne çıkan, tekrar iletim ve uygulama katmanı gönderim yönünde hata düzeltimi (AL-FEC) teknikleri incelenmiştir. Ayrıca, tez çalışmaları kapsamında, iletim hatlarındaki bozunmaların video üzerindeki etkilerinin görsel olarak analiz edilmesini sağlayan bir benzetim geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The dependency of people on the the television increases every day passed by the increasing number of television channels and the expanding program scopes. Beside this increasing dependency, the television broadcast chasing is getting harder in the present-day conditions because there are strict program times and because it is impossible to reach a program any time. This enforces the emerging of the new technologies in the television broadcasting. At this point the developing internet technology plays key role and through the latest improvements in this technology, the access to the television broadcast over the internet is becoming widespread rapidly.In this thesis, the importance of the video quality, the criteria determining the video quality, and the methods used for removing of the video faults due to the communication line degradations in the Internet Protocol Television (IPTV) infrastructure, a new service for Turkey, which provides the transmission of the television broadcast through internet protocol (IP), are examined. The video quality determination criteria such as MOS, MDI, and V-factor, which are prominent in the literature, are treated in a comparative manner. Among the methods for removing of the video faults due to the communication line degradations, retransmission and application layer forward error correction (AL-FEC), which are also prominent in the literature, are studied. In addition, within the studies of thesis, a simulation which allows the visual analysis of the video faults due to the communication line degradations is developed.