Genişbant bilgisayar ağları üzerinden sayısal televizyon yayıncılığı
Digital television broadcasting over broadband computer networks
  1. Tez No: 180252
  2. Yazar: MURAT ERASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANER DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Günümüzde bilgisayar ağları üzerinden her türlü veri trafiği ve uygulamasıtaşınacak şekilde gelişmiştir. Özellikle IP ağları üzerinde gelişen teknolojilerlekaliteli bir servisin sağlanabilmesi, IPv6 ile yetersiz olan IP numaralamanın artması,çoklu gönderim tekniklerinin gelişmesi, ayrıca ethernet maliyetlerinin devamlı olarakazalması bilgisayar ağlarının kullanımını arttırmaktadır.Sayısal televizyon yayıncılığında yeni bir teknoloji olan MPEG teknolojisi ilekanal başına düşen bant genişlikleri azalmakta ve televizyonda etkileşiminkullanılması yeni servislerin doğmasına sebep olmaktadır. Bilgisayar ağlarındaki vesayısal televizyon yayıncılığındaki bu gelişmeler iki teknolojinin birleşerek yeni birservis çeşidinin doğmasına yol açmıştır. Buna dünyadaki genel kullanım şekliyleIPTV adı verilmektedir.Bu tezde IPTV'nin tanımı, özellikleri, bilgisayar ağları üzerinden nasılverilebileceği, diğer yayın teknolojilerine göre üstün yanları tartışılmış ve IPTVservisinin neden verilmesi gerektiğinin anlaşılması amaçlanmıştır. Dünyada IPTVservisleri gelişme aşamasında olup çoğu ülkelerde bu yayına geçilmesi içinçalışmalar yapılmaktadır. Ülkemizde de IPTV servisinin verilebilmesi için gerekliolan altyapı çalışmalarına katkı bağlamında mevcut bilgisayar ağlarının gelişimininIP omurga ve IP temelli DSLAM'lar sayesinde IPTV verilmesine uygun halegelebileceği belirlenmiştir.IP üzerinden IPTV servisinin verilmesi, televizyon yayıncılığında yeni bir çağagirmeye sebep olacaktır. Ayrıca dünya üzerinde yüksek oranda bakır kabloaltyapısının olması ve DSL kurulumunun gün geçtikçe artması bu gelişime destekolmaktadır.Bu tezin sonucunda IPTV yayıncılığının gelecekte televizyon yayıncılığındaönemli bir rolü olacağı ve geleneksel yayın yöntemlerinin yerini alabileceğisonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Computer networks today are designed to carry all kinds of data and applicationtrafic. Especially ensuring the quality of improving services, extending the narrow IPaddress space with the introduction of IPv6, introducing multicast techniques and thedecreasing costs of the Ethernet brought the increase in the use of computernetworks.New technologies in the field of digital television broadcast are being developedand especially the decrease in the demand for bandwidth for each TV channel as aresult of the developments in the MPEG technologies and usage of interactivity inthe TV brought new services. The improvements in the computer networks and thedigital television brought the rise of a new service with the combination of thesetechnologies. This is generally named IPTV all over the world.In this thesis, IPTV is defined and it is intended to understand the necessity tooffer IPTV discussing the features, the plans to offer the service over the computernetworks and the advantages of IPTV over the other broadcast techniques. IPTVservices all over the world are in the development stage and many countries work onmigrating to these services. In order to have a contribution in offering IPTV servicesin our country, it is determined that the progress in the current computer networkswill be suitable fort he IPTV service by the introduction of the IP backbone and theIP based DSLAM?s.Offering the IPTV service over IP will open a new era in the televisionbroadcasting. Besides, the highly rate of copper cable infrastructures and the increasein the number of DSL installations support this progress.In the conclusion of this thesis, it can be said that the IPTV broadcast will play animportant role in the televison broadcast and it will replace the existing broadcastmethods.