İki ve üç boyutlu cisimlerin Voronoi diyagramının çıkarılması ve Delaunay mozaiklemesinin gerçekleştirilmesi
Voronoi diagram extraction and Delaunay triangulation for two and three dimensional objects
- Tez No: 295612
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASIM EGEMEN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Voronoi diyagramları ve Delaunay üçgenlemesi birçok bilim dalında kullanım alanı bulmuş önemli uygulamalı geometri araçlarıdır. Bu tez çalışmasında bu iki yapının arka planı incelenmekle beraber bu yapıların gerçek hayat problemlerinde kullanılabilmesi için geliştirilmiş algoritmalar ve bu yapıların çeşitli uygulamaları üzerinde durulmuş ve bu kapsamda bir yazılım geliştirilmiştir. Yazılımda 2 ve 3 boyutlu olmak üzere çeşitli Voronoi diyagramı ve Delaunay üçgenlemesi konularının görselleştirilmesi amaçlanmış ayrıca çeşitli algoritmaların (Fortune, Lawson ve Qhull algoritmaları) performans karşılaştırmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Voronoi diagram and Delaunay triangulation are the important computational geometry tools that take place in a very large scale application fields in many sciences. In this thesis, the analysis of the background of these two structures as well as developed algorithms for use in real life problems, their various applications are taken into consideration, and a software has been developed within this concept. In the software, some practical applications of two and three dimensional Voronoi diagrams and Delaunay triangulations have been aimed to be visualized. Moreover, the runtime performance comparisons of various algorithms (Fortune, Lawson, and Qhull algorithms) have been performed.