Özel geometriye sahip cisimlerin kızılaltı ışımalarının modellenmesi
Modeling of infrared radiation from targets which have a special geometry
  1. Tez No: 295615
  2. Yazar: SENEM GÜCÜYENER ZALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Hava araçları, motorlarının ve egzoz gazlarının sahip oldukları yüksek sıcaklıktan ötürü kızılaltı güdümlü füzeler için önemli hedefler olmaktadır. Yayılan ışımanın değeri ise kızılaltı imza olarak adlandırılmakta; hedefin kendi ısı kaynaklarıyla oluşturduğu ve bulunduğu ortamdaki güneş, yer, gökyüzünden yayılıp hedef üzerinden yansıyan ışımaların toplamından oluşmaktadır. Kızılaltı imzanın belirlenmesi güdümlü füzelerin ve karşı tedbir sistemlerinin geliştirilmesi için önemlidir. NIRATAM (Nato Infrared Air Target Model) yazılımı hava araçlarının 2-25 µm aralığındaki kızılaltı ışımalarını modellemektedir. Bu çalışmada, kızıaltı ışımanın özellikleri, kızılaltı bögede çalışan dedektörler, ışıma kaynakları hakkında bilgi verilmiş ve NIRATAM yazılımının çalışma yöntemi açıklanmıştır. F-5 jet uçağı kızılaltı ışımasının, dalgaboyuna, görüş açısına, uçuş ve ortam koşullarına göre değişimi NIRATAM yazılımından elde edilen sonuçların literatür bilgileriyle karşılaştırılmasıyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since air vehicles have very high motor and exhaust plume temperature, they are very obvious targets for IR guided missiles. The total IR radiation of such a target which is called infrared signature is sum of its own IR sources and IR radiation coming from sun, ground, sky and reflected from the target. Calculation of the IR signature is important for development of the guided missiles and the countermeasures systems. NIRATAM (Nato Infrared Air Target Model) calculates the IR Radiation of air vehicle between 2-25 µm wavelengths. In this thesis, features of IR radiation, detectors operating at IR region and IR sources are described. In addition, the application of NIRATAM is also described. IR radiation calculations are made by using F-5 jet aircraft model. The IR radiation results obtained from NIRATAM for different environmental conditions, flight conditions, aspect angles and wavelength are analized by comparing with the literature.