Geç Osmanlı merkezi yönetim mimarisi
Late Ottomon central govern architecture
- Tez No: 295639
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR TANYELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Kuramı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 337
Özet
Batılılaşma, daha genel anlamda modernleşme dönemi, Osmanlı yönetiminde iki yüzyıl boyunca devam etmiştir. Devlet eliyle düzenlenen yenileşme hareketleri içinde, öncelikle yönetimi merkezileştirme çalışmaları sonucu Babıali'nin yapısı değişmiş, yeni nezaretler kurulmuş ve böylece Osmanlı devletinin ilk resmi yapıları ortaya çıkmıştır.Bu çalışmada, Osmanlı devletinde 18. yüzyılda başlayan ve 19. yüzyılda hızla değişen yönetim sistemine bağlı olarak ortaya çıkan ve aynı zamanda Osmanlı mimarlık tarihi acısından da önemli bir gelişme olan merkezi yönetim mimarisinin incelenmesi amaçlanmıştır.Bu çalışma bağlamında Babıali başta olmak üzere on beş farklı nezaret yapısının incelenmesi sağlanmıştır. Yapıların dönemine ait eski fotoğrafları taranmıştır ve bu binaların günümüze ulaşanlarının eski ve yeni mimari durumları tartışılmıştır. Babıali'nin diğer yapılara göre daha köklü geçmişe sahip olması aynı zamanda daha kompleks bir yapıya sahip olması yine Osmanlı imparatorluğunun ilk resmi binası olma özelliğiyle de tez kapsamında daha geniş yer tutmuştur. Osmanlı devletinde yer almış diğer nezaretler ve bu nezaretlerin bina kullanım trafiği ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Westernization, in other words modernization period took 200 years. One of the first reformation movements, which were regulated by the administration itself, was the centralization of the government. This centralization, then, affected the structure of Babıali and created new administrations. As a result, the first formal buildings of Ottoman Empire were begun rising.The architectures of Ottoman central government, which were directly affected by the new government method, is the main point of this study. This new government method, indeed, was started during 18th century and changed very rapidly throughout 19th century. The reason why these architectures of central government had an important meaning was because it had an affect on the Ottoman architecture history.There are fifteen administration building were studied and researched. All the pictures and plans from beginning era to existing condition were scanned and compared. Babiali is the most complex and the oldest structure than other administrative building. Also, it was the first formal building of Ottoman Empire. Importance of Babiali it was widely studied and all the other administrative buildings in Ottaman Empire and of using them different demands were explained.