Döndürülen silindirik kaplardaki sıvıların soğumasına devir sayısının etkisi
The effect of rotatiing speed over cooling of liquid inside cylindrical containers
- Tez No: 295672
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TEKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Gerçekleştirilecek tez çalışması için silindirik kaplarda bulunan sıvıların soğumasına etki eden parametreler araştırılmıştır. Yapılan araştırma neticesinde, dış ortam sıcaklığının, kap etrafındaki akış hızının, kap içerisindeki sıvının fiziksel özelliklerinin soğumaya etki ettiği belirlenmiştir. Araştırmalar sonucunda, bu etkenlere ilave olarak, kap içerisindeki sıvıya hareket kazandırılmasının da bir etken olabileceği görülmüştür.Tezde, içerisinde sıvı bulunan silindirik kaba, dönerek hareket kazandırılması neticesinde, kabın dış ve iç yüzeylerinde oluşan ısı taşınım katsayısının, dönüş hızına bağlı olarak değişimi incelenmiştir. Dış yüzey ısı taşınım katsayını incelemek için 66mm çapında ve 124mm boyunda alüminyum çubuk; iç yüzey ısı taşınım katsayısını incelemek için ise içerisinde 330ml saf su bulunan silindirik bir kap kullanılmıştır. Dönme hızının etkisini görebilmek için 4 farklı dönüş hızı belirlenmiştir.(62, 88, 112 ve 133 d/dk) Ayrıca, deneylerde silindir etrafında dış akışın olduğu ve olmadığı 2 ortam şartının etkileri de karşılaştırılmıştır.Gerçekleştirilen bu tez çalışması dört ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümdeki giriş kısmında genel bir bilgilendirme yapılmıştır.İkinci bölümde, konu ile ilgili olarak gerçekleştirilen literatür ve patent araştırmaları hakkında bilgi verilmiştir.Üçüncü bölümde, tez çalışmasında kullanılan deney tesisatı ve kontrol sistemi detaylı olarak açıklanmış; tez konusu kapsamında silindir etrafında dış akışın olduğu ve olmadığı ortam şartlarında, farklı dönme hızlarında gerçekleştirilen deneysel çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir.Dördüncü bölümde de gerçekleştirilen çalışmaların sonuçları değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
Thesis will be held until the cylindrical container in which the parameters of beverages to cool effects were investigated. As a result of the research, the outside temperature, the flow speed around the container's and physical properties of liquids in containers, were found to affect the cooling rate. In addition to these factors, the increase of container rotation speed within the fluid can be applied to the other was identified as a factor.In the thesis, the effect of the rotation speed on the convection heat transfer coefficient which was occur on the outer and the inner surface of the container was investigated. In the experiments, to examine the exterior and inner convective heat transfer coefficient, aluminium rod, which has 66 mm diameter and 124 mm lenght and a container which is the same dimensions and filled with 330 ml distilled water, was used. To determine the effect of rotation, four different rotational speeds were identified. (62, 88, 112 ve 133 RPM)This thesis consist of four main sections. In the first section, which is an introduction, ıt was informed about thesis.In the second section, relevant literature and patent research is performed as has been explained in the thesis.In the third section, used experimental equipments, control system and experiments, which were made in the thesis, were explained in detail.In the fourth section, reviews the results of the study was conducted.