Kanatlı borulu ısı değiştiricilerinde kullanılan kolektörlerdeki basınç kaybının incelenmesi
Evaluation of the pressure drops at the flow manifolds used in finned-tube heat exchangers
  1. Tez No: 295673
  2. Yazar: ASLIHAN MÜLAYİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, T şeklindeki boru bağlantılarındaki ve kanatlı borulu ısı değiştiricilerinde kullanılan kolektörlerdeki üç boyutlu, türbülanslı ve daimi akış için basınç kayıpları sayısal olarak incelenmiştir. Sayısal çözüm için ANSYS FLUENT hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) paket programı kullanılmıştır.Sayısal uygulamaların ilkinde, T şeklindeki boru bağlantılarındaki basınç kayıpları literatürde bulunan deneysel bir çalışma referans alınarak farklı türbülans modelleri ile sayısal olarak incelenmiştir. Uygulanan her bir türbülans modeli ile elde edilen sayısal çözüm sonuçları, referans alınan makalede yayınlanmış olan deneysel veriler ile karşılaştırılmıştır.İkinci uygulamada ise, kolektörlerdeki su basınç kaybı hesaplamalarında temel olarak iki tip kolektör kullanılmıştır. Bunlardan biri T branşman bağlantılı kolektörler, diğeri ise 90o köşe bağlantılı kolektörlerdir. Konu ile ilgili literatür araştırmalarının yapılmasının yanında Friterm A.Ş. test ünitesi kullanılarak deneysel çalışmalar yapılmıştır. Paket programdan elde edilen sonuçlar ile deneysel sonuçlar karşılaştırılmış ve kolektörlerde meydana gelen kötü dağıtım oranları hesaplanmıştır.Son bölümde ise sayısal uygulamaların genel değerlendirilmesi ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out to examine the pressure drop of three dimensional, turbulent and steady flow in tee junctions and manifolds used in finned-tube heat exchangers. Widely used computational fluid dynamics (CFD) flow modeling software; ANSYS FLUENT has been used to obtain the numerical solutions.In the first numerical application, the pressure drops at the tee junctions were examined numerically with different turbulent models by modeling an experimental study carried out in the technical literature. Computational results have been compared with those obtained from the published data included in the above mentioned experimental study.In the second numerical application, a computational study has been carried out for the pressure drop at two different manifolds used in finned-tube heat exchangers. The first type of this manifold has T-type connection whereas the second one has 90 degree bend connection. As well as searching the literature studies about the topic, an experimental study has been carried out in Friterm A.Ş. Numerical results obtained from Fluent software have been compared with the experimental results and the maldistribution at the inlet manifolds calculated.At the end of the study, a general assessment has been made and suggestions have been presented.