Trafik kazalarında kazaya etki eden dinamik parametrelerin analizi
Analysis of dynamic parameters affect on traffic accidents
  1. Tez No: 295675
  2. Yazar: SEZER KIRAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TARKAN SANDALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırmanın amacı, genel çarpışma mekaniği temelinde trafik kazalarının analizlerinin incelenmesidir. Genel olarak hasar bazlı ve yörünge bazlı olan analiz yöntemlerinden, kazanın niteliğine göre uygun yöntem seçilerek analiz yapılmalıdır.Bu çalışmada yörünge bazlı olan nokta-kütle yöntemi, hasar bazlı olan düzlemsel çarpışma mekaniği ve CRASH 3 yöntemleri incelenmiştir. Her yöntem için MATLAB programı yazılmıştır. Yöntemler arasındaki farklar, birbirlerine göre üstünlükleri ve eksiklikleri belirtilmiştir. Literatür çalışmalarında analiz edilen RISCAS çarpışmaları incelenmiş ve MATLAB programında analizler tekrarlanarak sonuçlar literatür sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Düzlemsel çarpışma mekaniği, analiz için bilinmesi gereken girdi değerleri doğru olmak şartıyla, diğer yöntemlerden daha doğru sonuçlar sağlamaktadır.Çalışmanın sonunda gerçek bir kazanın, düzlemsel çarpışma mekaniği ve nokta-kütle yöntemleriyle analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research?s purpose is to examine the analysis of traffic accidents with basic impact mechanics. An accident must be analysed with the appropriate method that is trajectory or demage based.In this study, point-mass method which is trajectory-based, planar impact mechanics and CRASH 3 which are demage-based were examined. For each method, a program was written in MATLAB. Superiorities and deficiencies between the methods were stated. Literature studies on RISCAS collisions were iterated and results were compared. On condition that input variables for analyse are correct, planar impact mechanics gives more accurate results.A real collision was analysed with planar impact mechanics and point-mass method at the end of study.