Ulaşım ağları temel veri altyapısının oluşturulması
Creating data infrastructure of transportation networks
- Tez No: 295696
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMAGÜL BATUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Ulaşım, Geodesy and Photogrammetry, Transportation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Gün geçtikçe daha kapsamlı ve daha karışık hale gelen ulaşım sistemlerinin gerek kontrol altında tutulabilmesi, gerek planlanması, gerekse kullanıcıları tarafından verimli şekilde kullanılabilmesi için coğrafi bilgi sistemleri yönteminin kullanılması kaçınılmaz hale gelmektedir. Ulaşım sistemlerinin coğrafi bilgi sistemi konusu olmaya başladığı noktada ise devreye ağ kavramı girmektedir.Bu çalışmada; ulaşım ağlarının CBS ortamında analiz edilmesi amaçlanmış, bunu gerçekleştirmek için ise birden fazla ulaşım sisteminin bir arada bulunduğu bir bölge, çalışma alanı olarak seçilmiştir.Ulaşım sistemlerinin CBS ortamına aktarılması ve bu sistemlerin bir ağ yapısı içerisinde irdelenmesi üzerinde durulmuş; farklı ulaşım ağlarının birbirlerine bağlanması için gerekli yöntem irdelenmiş ve buna yönelik örnek bir uygulama yapılmıştır. Örnek uygulama; özellikle ulaşım problemlerinin yoğun olarak yaşandığı İstanbul iline bağlı Beyoğlu ilçesi; Ömer Avni ve Gümüşsuyu mahallelerinde yapılmıştır. Seçilen mahallelerde; taşıt yolu, raylı sistemler ve deniz ulaşım ağı bulunmaktadır. Bu üç ulaşım sistemi gerekli veri düzenlemeleri yapılarak; ağa dahil edilmiştir. Çalışma sonucunda; farklı ulaşım sistemlerinin birbirleri ile entegrasyonu sırasında karşılaşılan problemler ve bu problemlerin çözüm yollarına değinilmiş, entegrasyon için gerekli veri düzenleme araçlarına ait detaylar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Keeping under control the transportation systems, which become increasingly comprehensive and more complex day after day, both in planning and ensuring effectiveness, using geographical information systems are becoming inevitable. Networks engage when transportation systems are becoming an issue of GIS.The purpose of this study is to analyze transportation networks by using GIS. To achieve this; a work area with various types of transportation systems is chosen for this study.In this study; integration of transportation networks to GIS and scrutinizing these in a network structure, connection of different types of transportation systems and a sample application are emphasized. This application takes place at neighborhoods called Ömer Avni and Gümüşsuyu which belong to Beyoğlu County and have high transportation intensity.In chosen work area there are roads, railways and waterways. Every of them are included after their necessary modifications to the network. As a result of this study; problems, difficulties and solutions which are encountered during the process are mentioned in addition to details of editing and modifying process of the data.