Deprem yükleri altında köprülerin performansının araştırılmasına yönelik bir çalışma
A research about performance evaluation of the bridges uder the earthquake loads
  1. Tez No: 295724
  2. Yazar: NURŞAH BARTO
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. DR. ALİ KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yıkıcı depremlerin yaşanması riski oldukça yüksektir. Köprülerin depremlerin ardından kullanılabilecek durumda kalması acil durumlar için çok büyük önem arz etmektedir. Gerek yeni yapılacak olan köprülerde gerekse önceden yapılmış köprülerin depreme karşı güvenilirliklerinin detaylı şekilde hesaplanması gerekmektedir.Son yıllarda bilgisayar programlarının gelişmesiyle karmaşık hesapların yapılması gittikçe kolaylaşmaya başlamıştır. Bu programlar vasıtasıyla deprem hareketlerinden doğan kuvvetlerin daha gerçekçi ve detaylı yollarla hesaplanabilmesi mümkün olmaktadır. Yapıların doğrusal olmayan yöntemlerle hesaplanması karmaşık olmaktan çıkmıştır. Bu çalışmada liner yöntemlerle kesitleri belirlemiş olan, altı açıklıktan oluşan çift hatlı bir demiryolu köprüsünün non-lineer deprem yükleri altında davranışları ve performanslarını Sap2000 programı vasıtasıyla incelenmiş ve sonuçları araştırılmıştır. Doğrusal olmayan hesap yöntemlerinden artımsal eşdeğer deprem yükü yöntemi ve zaman tanım alanında deprem analizi yöntemleri ile analizler yapılmış ve köprünün performansı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As the world our country is very high risk of destructive earthquakes occurred. After the earthquake, the bridge will be used for emergency is crucial. The new bridge should be calculate the reliability against earthquakes in detail, as the old bridge which built before. In recent years the development of computer programs to make the complex accounts more easily. Trough this programs, to calculate the load which arising from the earthquake ground motion is more realistic and detailed way. To analyses with nonlinear methods is not complicated anymore. In this study, which is six-span double way railway bridge were desined with lineer methods, controlled seismic behavior and performance with nonlinear methods and results were examined through Sap2000 program and the results compared. By the non-linear incremental equivalent earthquake load method and the time history analysis, seismic analysis methods and performance of the bridge was built examined.