AA-6061 işlem alaşımının homojenizasyon prosesinin ekstrüzyon kabiliyetine etkisi
The influence of homogenisation process on extrusion possibility of AA-6061 wrought alloy
- Tez No: 295723
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. AYGÜL YEPREM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada AA-6061 alüminyum alaşımlarında homojenizasyon soğutma hızının sıcak şekil değiştirme gerilimine etkileri araştırılmıştır. Ayrıca soğutma koşullarının şekillendirme sonrası yaşlanma sertleşmesi kabiliyetine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla her üç alaşıma ait sürekli döküm biletlerden (homojensiz) alınan numuneler farklı şekillerde homojenize edilerek sıcak basma testine tabi tutulmuş ve % 50 oranında şekil değişimini sağlayan gerilme değerleri tesbit edilmiştir. Basma testini takiben su verilen numunelerde yapay yaşlandırma işlemine tabi tutularak homojenizasyon soğuma hızının sertleşme kabiliyetine olan etkileri ortaya çıkarılmıştır. Deneysel bulgular homojenizasyon soğuma hızı ile şekil değiştirme gerilimi ve sertleşme kabiliyeti arasında sıkı bir ilişkinin olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an attempt has been made to investigate the effect of homogenisation cooling rate on the flow stress and age hardenebility of AA-6061 aluminium alloys. Samples taken from as-cast billets of these alloys were homogenised at a predetermined temperature for the same period and cooled at varius cooling rates and subjected to compression test at elevated temperatures to determine the flow stres values achieving 50% plastic deformation. Hot compressed specimens were water quenched, artificially aged and subjected to hardness test to reveal the influence of homogenisation cooling rate on the age hardenebility of these alloys. Experimental results show that homogenisation cooling rate effect both the hot deformation flow stress and the age hardenebility of AA-6061 alloys significantly.