Dynamic economic dispatch using dynamic programming successive approximation technique
Dinamik programlama ardışık yaklaştırma tekniği kullanan dinamik ekonomik yük dağıtımı
  1. Tez No: 29577
  2. Yazar: OKTAY BURÇ ALPTOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET ERKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
oz DİNAMİK PROGRAMLAMA ARDIŞIK YAKLAŞTIRMA TEKNİ?İ KULLANAN DİNAMİK EKONOMİK YÜK DA?ITIMI ALPTO?AN, Oktay Burç Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Assoc. Prof. Dr. İsmet Erkmen Şubat, 1993, 51 sayfa. Elektrik güç sisteminin temel amacı, talebi güvenilir bir şekilde karşılamaktır. Güvenilirlikten anlaşılan süreklilik ve kalitedir. Bu nedenle gerilimde ve frekansta görülen değişimlerin belirli limitler içinde kalması sağlanmalıdır. Sistemin diğer bir önemli sorunu da ekonomik yük dağıtımıdır. Bu çalışmada, termik ünitelerin ekonomik yük dağıtımları için bir çözüm yöntemi sunulmaktadır. Geliştirilen algoritma Dinamik Program lama Ardışık Yaklaştırma (DPAY) yöntemine dayanmaktadır. Dinamik prog ramlamanın kullanılması ekonomik yük dağıtımı probleminde monoton artan maliyet eğrilerinin kullanılması zorunluluğunu ortadan kaldırmaktadır. Ardışık yaklaştırmalar sayesinde hesaplama gereksinimlerinin durum değişkenlerinin sayısına olan üstel bağımlılığı azaltılmıştır. Algoritmanın amacı üretim birimlerinin güç çıkışlarının ekonomik hedef güzergahlarını bulmaktır. Algoritmanın girdilerinin kısa dönemli yük tahmin ediciden alındığı varsayılmıştır. Ekonomik yük dağıtımı, öngörülen yük değişimlerini üretim birimlerinin yanıt verme hızıyla koordine eder ve bu ileri- bakma yeteneği sayesinde tatminkar sonuçlar elde edilir.Anahtar Kelimeler : Ekonomik Yük Dağıtımı, Dinamik Programlama, İleri- Bakma Bilim Dalı Sayısal Kodu : 608.02.02 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DYNAMIC ECONOMIC DISPATCH USING DYNAMIC PROGRAMMING SUCCESSIVE APPROXIMATION TECHNIQUE ALPTO?AN, Oktay Burç M. S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. İsmet Erkmen February, 1993, 51 pages. The objective of a power system is to supply the demand in a re liable manner. In this manner, not only the continuity of supply should be maintained, but also its quality is important. Hence, the variation in volt age and frequency should be within certain limits. Next important problem in power system operation is economic dispatching. In this study, a solution to dynamic economic dispatch of thermal units is presented. The developed algorithm is based on Dynamic Programming Successive Approximations (DP S A) technique. Use of dynamic programming eliminates the necessity of having monotonically increasing incremental cost curves in the economic dispatch problem. By using successive approximations the exponential dependence of the computational requirements to the number of state variables is reduced. The objective of the algorithm is to find economic target trajectories of the generating units' power outputs. The inputs to the algorithm are assumed to be supplied by a short-term load predictor. Hence, a“lookrahead”capability is provided by the dynamic economic dispatch that coordinates predicted load changes with the rate-of-response capability of generation units which yielded quite promising results. mKeywords : Economic Dispatch., Dynamic Programming, Look-ahead Science Code : 608.02.02 IV