Türkiye'de kamu ihale sistemi ve Kamu İhale Kurumu'nun çalışma esaslarının analizi
Public Procurement Authority's working principle's analysis's and public procurement system in Turkey
- Tez No: 295807
- Danışmanlar: PROF. HAKKI ÖNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Türk Kamu İhale Sistemi uluslararası gelişmelere uygun olarak, ihale mevzuatının Avrupa Birliği normlarına uyumlu hale getirilmesi, kamu ihalelerinde uygulamaları yönlendirip denetimi sağlayacak bağımsız bir kurumun kurulması, saydam, şeffaf, tam rekabet sağlayan, ihalelerin gerçekleşmesi için 01.01.2003 tarihinde yürürlüğe giren 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu ile köklü değişikliklere uğramıştır. Ancak yapılan bu değişiklikler yeni kanuna uyumda ve uygulamada bazı sorunları da beraberinde getirmiştir.İhale sürecinde, yaklaşık maliyetin hazırlanması ve gizlenmesi, yeterlikle ilgili belgelerin hazırlanması, eksik evrakların tamamlattırılması, aşırı düşük tekliflerin belirlenmesi, sözleşme türünün seçilmesi gibi konularda sorunlar yaşandığı tespit edilmiştir.4734 sayılı Kamu İhale Kanunu karşılaşılan sorunları gidermek ve AB direktiflerine tam uyum sağlamak için üç defa değişikliğe uğramıştır. Bu değişikliklerle, elektronik ihale sistemi, çerçeve anlaşmalar, şikayet sistemi, aşırı düşük tekliflerin değerlendirilmesi gibi konularda düzenlemeler yapıldığı tespit edilmiştir.Kamu İhale Kanunu'nun getirdiği en büyük yeniliklerden biri Kamu İhale Kurumu'nun kurulmasıdır. Kurumun görev ve yetkilerinde de AB direktiflerine uyum için değişikliler yapılmıştır. Kurumun, ihale işlemlerini denetleyen bir yapıdan, ihalelerde yaşanan sorunları çözen bir yapı olmaya çalıştığı tespit edilmiştir.Bu tez çalışmasında, cumhuriyet tarihimizde kamu alımları için uygulanan sistemler incelenmiş, 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun uygulamasında yaşanılan sorunlar ve AB direktiflerine uyum için yapılan çalışmalar tespit edilmiş, Kamu İhale Kurumu çalışma esasları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkish Public Procurement System has undergone radical amendments; which are pursuant to the international developments, to accommodate the procurement regulations to the European Union (EU) standards, to establish an independent authority which will direct and govern the implementations of the public procurements, to put out transparent and implicit competition tenders with the Public Procurement Contracts Law No 4734 becoming effective in 01.01.2003. Yet, these amendments brought some problems related to compatibility and implementation.Problems in the procurement process, calculating and concealing, the estimated costs, preparing the documents related to suitability, having completed the irregular documents, determining the excessively low-tenders, and choosing the type of agreement are identified.To deal with the problems faced and to accommodate the EU standards completely, the Public Procurement Law No 4734 has undergone regulations thrice. It is determined that regulations related to the electronic procurement system, outline agreements, the complaint system and identifying the excessively low-tenders are made.The biggest change Public Procurement Contracts Law provided is to establish the Public Procurement Authority. Changes in the Authority?s functions and powers are made pursuant to EU standards. It is determined that the authority has been functioning as an organization which is solving problems faced in the procurements rather than governing the procurements.In this thesis, the public procurement systems in the History of Turkish Republic, the problems faced in administering the Public Procurememt Law No 4734, and the working principles of the Public Procurement Authority are investigated. Also, the implementations made to be pursuant to the EU are determined.