Türkiye'de yerel hizmetlerin gerçekleştirilmesinde belediye iktisadi teşebbüslerinin yeri; Ankara Büyükşehir Belediyesi örneği
The role of municipal economic enterprises in the implementation of local services in Turkey: The example of Ankara metropolitan municipality
  1. Tez No: 325085
  2. Yazar: GÖKHAN GÜLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu tez yerel hizmet üretmek üzere kurulan belediye iktisadi teşebbüslerini inceleme amacını taşımaktadır.Bu amaçla yapılan bu çalışmada sadece Ankara Büyükşehir Belediyesi örneğinde Türkiye'deki uygulamalar incelenerek, diğer ülke uygulamaları kapsam dışı bırakılmıştır.Yöntem olarak bu alanda yazılmış kitaplar, özellikle makaleler ve internet ortamından elde edilen kaynaklar kullanılmış, belediye aracılığıyla şirket yetkililerinden edinilen ve tablolar şeklinde hazırlanan veriler, faaliyet raporları ve Kamu İhale Kurumu'nun ihale sonuç ilanlarından faydalanılmıştır.Yerel hizmet üretmek amacıyla kurulan, sunucusu yalnızca belediye olan bazı hizmetlerde nispeten daha iyi durumda olduğu görülen şirketleşme eğiliminin bu uygulama hariç genelde verimli, etkin ve ekonomik olmadığı ortadadır. Bu şirket eğilimlerinin zarar ettikleri veya bütçelerini küçük karlarla kapattıkları görülmektedir.Şirketlerin belediye ihalelerinde en önemli yüklenici konumunda yer alarak ihale bazında büyük oranlara sahip olması, böylece belediye kaynaklarının belediye şirketlerine transfer edilmesi ile önemli miktarda kamu kaynağı denetim dışı kalmaktadır. Belediye şirketleri üzerinde kalan ihalelerde istekli teklif sayısı ve geçerli teklif sayısının azlığı nedeniyle rekabet şartlarının oluşmamaktadır.Büyük bütçeleri ve kullandıkları geniş kamu kaynağına rağmen, belediye iktisadi teşebbüsleri üzerinde etkin bir denetim sistemi bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The following thesis entitled aims to research the municipal economic enterprises established upon producing local services.In this paper written for this purpose, in the example of Ankara Metropolitan Municipality, only the implementations in Turkey have been addressed, the other implementations have been left outside the scope.As method, books written in this area and especially articles and sources obtained from the internet have been used, while data obtained from company officials through the municipality and prepared as tables, activity reports and announcements of the results of tenders belonging to the Public Procurement Agency have been utilized.It is evident that the tendency of incorporation, which seems to be relatively in a better condition within some services established to produce local services and whose host is only the municipality, is in general not productive, effective and economic except for this implementation. It could be seen that these company tendencies make a loss or close their budget with small profits.With the companies having the position of being the most important contractor in municipal tenders and possessing great portions and therefore municipal resources being transferred to municipal incorporations, a significant amount of public resources are left outside of inspection. Due to the number of willing proposals and valid proposals in tenders belonging to municipal incorporations being low, conditions for competition are not formed.Despite their great budgets and the public resources utilized, there is no effective system of inspection of municipal economic enterprises.