Metrobüs sisteminin Boğaziçi Köprüsü trafiğine etkilerinin simülasyon modeli ile incelenmesi
Examining effects of Metrobus system on The Bosporus Bridge traffic by a simulation model
  1. Tez No: 295821
  2. Yazar: SERDAR IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Avrupa'nın en fazla nüfusa sahip şehirlerinden biri olan İstanbul'da trafik, her geçen gün daha karmaşık bir hal almaktadır. Bu trafiğin kuşkusuz en önemli olanı, Avrupa ile Asya kıtalarını birbirine bağlayan, İstanbul'un ana bağlantılarından biri olan O ? 1 Karayolu üzerindeki, Boğaziçi Köprüsü trafiğidir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Boğaziçi Köprüsü'ndeki trafik tıkanıklığına çözüm olması amacıyla, Zincirlikuyu ? Söğütlüçeşme arasında, Mart 2009 yılında Metrobüs'ü hizmete sokmuştur. Çalışmada, Metrobüs hizmete sokulmadan önceki 2008 Nisan ve sonraki 2010 Nisan aylarında, Metrobüs'e paralel O ? 1 Karayolu'ndaki trafik koşulları, radar verileri kullanılarak CORSIM mikrosimülasyon programı yardımıyla analiz edilmiş ve karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmalar sonucunda 2008 Nisan ve 2010 Nisan aylarında, incelenen kesimde (Asya-Avrupa yönünde), toplam taşıt sayısında (yolculuklarında) ve ortalama yolculuk sürelerinde değişiklik gözlenmemiştir. Ortalama hızlarda bir miktar (%10) artış ve yakıt tüketiminde bir miktar (%5) azalma gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Traffic issues continue becoming major problems in Istanbul, one of the most crowded cities in Europe. Traffic crossing Bosporus Bridge on O-1 highway between Europe and Asia is considered in a special manner. The Greater İstanbul Municipality (İBB) constructed and opened a Metrobus (BRT) system between Zincirlikuyu and Söğütlüçeşme in March 2009 in order to solve traffic congestion problem in this corridor. In this thesis, a before and after study was conducted to analyze and compare the effects of Metrobus system on the O-1 highway traffic by using April 2008 and April 2010 radar traffic data in CORSIM micro simulation program. In this analysis, it was found out that there was not any change in vehicle volume and journey times in Asia to Europe direction in this corridor in April 2008 and April 2010. Average speed was somewhat increased (10%) and fuel consumption was partially decreased (5%).