Perfore kıyı duvarlarının düzensiz dalga koşullarındaki performanslarının incelenmesi
Hydraulic performance of perforated sewalls under irregular wave condition
  1. Tez No: 295822
  2. Yazar: UFUK YASİN YURTBİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kıyı Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kıyılar, insanlığın ilk dönemlerinden beri toplumların yaşam alanlarını oluşturmalarından dolayı önemli olmuşlardır. Günümüzde kıyı alanlarının korunması daha da önem kazanmaktadır. Uluslararası nakliyat işlerinin büyük bölümü gemiler ve limanlar vasıtası ile denizler ve okyanuslar üzerinden yapılmaktadır. Hem ekonomik hem de sosyal anlamda oldukça büyük öneme sahip kıyı alanlarının dalga etkilerinden korunması, ileri derecede mühendislik bilgisine ihtiyaç duymaktadır.Kıyı alanlarının korunmasında kullanılan birçok yöntem vardır. Dalgakıranlar, mahmuzlar, kıyı duvarları bu yöntemlerden birkaçıdır. Düşey kıyı yapıları, son yıllarda hızla yaygınlaşan bir kıyı koruma yöntemidir.Düşey kıyı yapılarının en önemli problemi yapının önünde meydana gelen yansımalar ve duvar üzerinden aşmalar neticesinde oluşan dalga etkisindeki artıştır. Yansıma ve aşma miktarlarındaki artış, gerek seyahat halindeki gerekse de koruma alanındaki gemiler, her türlü deniz taşıtları ve insanlar için tehlike arz etmektedir. Bu sorunun önüne geçebilmek ve kıyılardan maksimum fayda sağlayabilmek için boşluklu yapıya sahip düşey kıyı yapıları kullanılmaktadır.Bu çalışmada farklı boşluk oranına sahip, tekli ve çiftli düşey kıyı duvarlarının düzensiz dalga koşullarındaki hidrolik performansları incelenmiştir.Yapılan deneysel çalışmalar sonucunda yapı porozitesinin, dalga odası açıklığının ve dalga yüksekliğinin düşey kıyı duvarlarının performanslarında belirleyici olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Shores became very important for the people since the first era of human history because of creating living spaces for communities. Today, protection of costal areas are even more important. The majority of the international shipping business through by the ship and the ports includes the seas and oceans. Protection of shores from wave effect which are highly important for both socially and economically requires engineering knowledge.There are many ways of protection for coastal areas. Breakwaters, groins and seawalls are a few of these methods. Vertical coastal structures are spreading rapidly recent years as a coastal protection method.The main problems of vertical coastal structures are wave reflection and wave pass right over the structures. Increase of wave reflection and wave pass over structure effects both people and watercrafts in the protection area. To avoid this problem and to provide maximum benefits, perforated vertical coastal structures have been used.In this study, single and double perforated seawalls with different porosity ratios examined under the condition of irregular waves.As a result of experimental studies, it is understood that the performance of seawalls depend on structure porosity ratio, wave chamber width and wave height.