Duvardan ısıtma ve soğutmalı toprak kaynaklı ısı pompasının performansının incelenmesi
Performance analysis of the ground source heat pump with wall heating and cooling
- Tez No: 295833
- Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY KINCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmada dikey tip toprak kaynaklı ısı pompası kullanılarak elde edilen enerjinin duvardan ısıtma ve soğutma sistemindeki etkinliği incelenmiştir. Bu amaçla Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü'nde kurulu Yıldız Yenilenebilir Enerji Evi'nde mevcut olan dikey tip toprak kaynaklı ısı pompası ile duvardan ısıtma ve soğutma sisteminden yararlanılmıştır. Sistemin toprak devresi aralarında 7,5 metre bulunan 2 adet 60 metre derinlikte kuyudan oluşmaktadır. Isıtma ve soğutma enerji dağıtım sistemi ise Yıldız Yenilenebilir Enerji Evi'nin 3 odasının duvarlarına gömülü halde bulunan radyant hidronik duvar serpantinleridir. Sistemden alınan veriler hesaplanarak, nihai olarak elde edilen ısıtma ve soğutma enerjisi ile sistemin çalışması için dışardan verilen enerji karşılaştırılmış ve sistem performansı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the efficiency of energy that is generated by means of vertical type ground source heat pump in the wall heating and cooling system have been examined. For this purpose, the vertical ground source heat pump and the wall heating and cooling system of the Yildiz Renewable Energy House at the Yildiz Technical University Davutpaşa Campus have been made use of? The ground line of system is composed of 2 wells which are 60 meters deep each and with 7,5 meters between them. The heating and cooling energy distribution system consists of radiant hydronic wall coils that are embedded in the walls of the 3 rooms of the Yildiz Renewable Energy House. Data obtained from the system has been used to calculate the final heating and cooling energy and compared with the energy introduced from outside for the system to work and the system performance has been determined.