Enerjinin verimli ve etkin kullanımına yönelik verimlilik arttırıcı proje geliştirilmesi ve bir iş merkezine uygulanması
Developing efficency enhancing projects concerning usage of energy in an efficient and effective way
- Tez No: 295842
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP TEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Enerji verimliliği kavramı, fosil yakıt rezervlerinin azalması ve enerji fiyatlarının artmasıyla son yıllarda dünyada ve ülkemizde öne çıkmaktadır. Aynı sebeple yenilenebilir enerji kaynaklarına olan talep ve yatırım artmaktadır.Enerji verimliliği sağlanabilecek noktalar belirlendikten sonra doğru yatırım stratejileri belirlenip, elektrik enerjisi tasarrufu ve mali analizler doğru yapılmalı, yatırımcı doğru yönlendirilmelidir. Günümüzde bankaların verimlilik arttırıcı projelere ve özellikle de yenilenebilir enerji kullanımına yönelik finansal desteklerinden iyi faydalanılarak ilk yatırım maliyetleri düşürülebilir.Yüksek katlı bir iş merkezinde HVAC cihazlarının elektrik tüketimleri, özellikle yaz döneminde önemli paylara sahip olmaktadır. Bu tüketimlerin nasıl düşürülebileceğini belirleyebilmek ve doğru bir yol izleyebilmek için elektrik tüketim profilleri aylık bazda çıkartılmalıdır.Bu çalışmada, binanın elektrik tüketim profilleri oluşturulduktan sonra HVAC sisteminde iyileştirme yapılacak noktalar belirlenmiş olup, mümkün olduğu kadar ekonomik ömrü uzun, bakım kolaylığı olan ve karlı ürünler önerilerek, bu ürünlerin günümüz koşullarında gerçek bedelleri ilk yatırım maliyeti olarak alınıp fizibilite analizleri NPV metoduna göre yapılmıştır.Son olarak bu enerji tasarruflarının sağladığı emisyon azalımı değerleri çıkartılmış, doğaya hangi ölçüde bir zararın önlendiği göz önüne serilmiştir. Tüm bu çalışmalar, yatırımcıya öneri olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Energy efficiency studies are more globally valuable for the past decade due to the decrease of the avaliable fossil energy resources. Due to this decrease of the recources, demands on renewable energy source cases are increasing.With the help of defining the energy efficiency points, energy saving analysis and financial analysis are to be calculated precisely in order to help the investors to decide the best investments. Banks and financial companies support the energy efficiency based projects and renewable energy investments. They provide low rated capitals for both the efficiency enhancing projects and investments in renewable energy field.In a high-rise commercial building, the electricity consumptions of the HVAC system, especiallly in summer time has high percentages compared to the total electricity consumption due to high cooling capacity needs. In order to decrease the HVAC consumptions, all electricity loads should be calculated separately for each sytem.In this study, after calculating each electrical load, products that are long lasting, easy maintenance are suggested to the building management system in order to improve the energy consumption of the HVAC system. By using Net Present Value method, the prices of turn ? key applications, maintenance and running costs are calculated to find the Break Even Point.Finally, the values of emission reduction of these energy savings are calculated to see how much damage is prevented for the environment compared to the existing system. All these studies are presented to the investor as suggesttions in order to improve the outcome of the project.