Nötron bakımından zengin hafif ve ağır atom çekirdeklerinde skyrme etkileşmesini kullanarak cüce dipol rezonansların incelenmesi
Investigation of pygmy dipole resonances in neutron rich light and heavy nuclei with skyrme interaction
- Tez No: 295843
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUTSAL BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, nötron bakımından zengin hafif çekirdek 68Ni ve ağır çekirdekler 124Sn, 130Sn, 134Sn için İzovektör Cüce Dipol Rezonanslar (IVPDR) Skyrme nükleon-nükleon etkileşimi kullanılarak hesaplandı. Hesaplamalar, koordinat uzayında öz-uyumlu alan teorisi olarak bilinen Hartree-Fock (HF) ve Bağımsız Faz yaklaşımı (RPA) yöntemleri kullanılarak yapıldı. İlk olarak Skyrme nükleon-nükleon etkileşiminde sadece merkezi ve spin-yörünge etkileşmeleri ile çalışıldı. Daha sonra merkezi ve spin-yörünge etkileşmelerine tensör katkısı da eklenerek dağılım şiddetinin enerjiye göre değişim hesaplamaları yapıldı. Son olarak sonuçlar deneysel verilerle karşılaştırıldı ve tensör etkileşmesinin çekirdeklerin PDR değerlerinde değişimlere yol açtığı gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
In this Thesis, Pygmy dipole resonances of light 68Ni nucleus and heavy 124Sn, 130Sn and 134Sn nuclei were calculated by using Skyrme nucleon-nucleon interaction. Calculations have been done in coordinate space with self-consistent Hartree-Fock and Random phase approximation. Firstly, calculations have been done only with central and spin-orbit part of the Skyrme nucleon-nucleon interaction. Then, tensor interaction was added to the central and spin-orbit part of the Skyrme nucleon-nucleon interaction and same calculations were done to calculate PDR. Finally, the results were compared with the experimental results and it has been observed that tensor interaction changed PDR values of nuclei.