A Hardware and software implementation of a distributed network of fire and security control systems
Bir dağıtılmış yaygın ve güvenlik kontrol birimi şebekesinin donanım ve yazılımının gerçekleştirilmesi
- Tez No: 29585
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada, bir dağıtılmış yangın ve güvenlik kontrol birimi şebekesi tasarlanmış ve gerçekleştiril miştir. Bu sistemin gerçekleştirilmiş hali piyasaya da sürülmüştür. Sistem yangın algılayıcılarını, ve sesli uyarı birimleri, tekrarlayıcı panolar, otomatik yangın söndürücüsü ara birimleri gibi çıkış cihazlarını, PC ortamında tasarlanmış bir insan - makine iletişimiyle izleyebilmekte ve kontrol edebilmektedir. Bu tezde yangın ve güvenlik sistemleri anlatılmakta ve daha sonra gerçekleştirilen tasarımın şebeke işletim sistemini de içeren teknik detayları verilmektedir. Anahtar Kelimeler : Yangın ve Güvenlik Alarm ve Kontrol Sistemleri, Yangın ve Güvenlik Detektörleri, Çok uçlu RS-485 Alıcı Vericileri.
Özet (Çeviri)
In this study, a distributed network of a fire and security control systems is designed and implemented. The implementation has been commercialized and is currently available in the market. The system has the capability of monitoring and controlling the status of the fire and security detectors as well as the output units such as sounders, remote diallers, fire extinguisher interfaces etc. via a man-machine interface designed and implemented on a host PC. In the thesis, the functioning of various fire and security detector systems are discussed and the actual design and implementation details are described including the actual PC interface software for network management. Keywords : Fire and Security Alarm and Control, Fire and Security Detectors, Multipoint RS-485 Transcievers