Archimedean hemen hemen f-cebirlerinde sıralı sınırlı türetmeler
Order bounded derivations on Archimedean almost f-algebras
- Tez No: 295905
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
A bir Archimedean f cebiri ve N(A) A' nn tüm nilpotent elemanlarının kümesiolsun. Colville [8] ispatlamıştır ki D:AApozitif lineer operatörünün bir türetmeolabilmesi için gerek ve yeter koşul D(A) N(A) ve A2 A' daki tüm ab çarpımlarınınkümesi olmak üzere D(A2 ) = {0} olmasıdır. Bu çalışmada Boulabiar [5] `in sonuçlarınıgenelleştiren Colville- Davis- Keimel [8] teoremi ile ilgili bir Archimedean hemen hemenf cebiri üzerindeki sıralı sınırlı bir D türetmesi için [16]' da elde edilen bir sonuçvardır.A bir Archimedean hemen hemen f cebiri ve d:AAsıralı sınırlı bir yerel türetmeolsun. A üzerindeki herhangi bir sıralı sınırlı yerel türetme bir ortalama operatördür,yani her x,yA için d (xd (y)) = d (x)d (y) dir. Bunun için kaynağımız [17]' dir.
Özet (Çeviri)
Let A be an Archimedean f algebra and let N(A) be the set of all nilpotent elements ofA . Colville et al. [8] proved that a positive linear map D: A A is a derivation if and only ifD(A) N(A) and D(A2 ) = {0}, where A2 is the set of all products ab in A . In this paper,there is a result by [16] corresponding to the Colville- Davis- Keimel [8] theorem for an orderbounded derivation D on an Archimedean almost f algebra , which generalizes the resultsof Boulabiar [5].Let A be an Archimedean almost f a lg ebra and let d:AAbe an order bounded localderivation. Any order bounded local derivation on A is an averaging operator, i.e.,d (xd (y)) = d (x)d (y) for all x,yA . Our reference is [17].